Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Emocionālā ēšana – kā to atpazīt un apturēt?

Emocionālā ēšana. Sieviete ēd picu.Photo by Athena from Pexels

Emocionālā ēšana. Sieviete ēd picu.Photo by Athena from Pexels

Sākot no darba stresa līdz finansiālām raizēm, veselības problēmām un beidzot ar attiecību cīņām - emocionālās ēšanas iemesli var būt visdažādākie. Šī problēma var skart abus dzimumus, taču pētījumi rāda, ka emocionālā ēšana sievietēm novērojama biežāk nekā vīriešiem. Mierinājuma meklēšana ēdienā jeb emocionālā ēšana noved pie tā, ka pārtika tiek patērēta krietni vairāk nekā nepieciešams un sākas svara pieaugums. Cilvēki, kas to apzinās, pēc šādas ēšanas pat var just vainu vai kaunu.

Kas izraisa emocionālo ēšanu?

  • Negatīvas emocijas var izraisīt emocionālu tukšumu. Tiek uzskatīts, ka ēdiens ir veids, kā aizpildīt šo tukšumu un radīt maldīgu “pilnības” vai īslaicīgas laimes sajūtu.
  • Distancēšanas un nespēja pieņemt sociālo atbalstu un emocionālo atbalstu no citiem.
  • Stresu mazinošu darbību trūkums – cilvēki, kas aizraujas ar emocionālo ēšanu, nereti piemirst citus veidus, kas palīdz tikt galā ar emocijām vai skumjām.
  • Emocionālā tukšuma kliedēšana ar fizisku baudu - nespēja saprast atšķirību starp emocionālo un fizisko baudu var novest pie pārēšanās.
  • Reaģējot uz stresu, mainās kortizola līmenis, un tas raisa alkas.
  • Hormonālās izmaiņas.
  • Kā atšķirt emocionālo un fizisko izsalkumu?
  • Tātad – bieži vien izsalkums nav fizisks, bet emocionāls. Fizisko un emocionālo izsalkumu var viegli sajaukt, taču starp tiem ir galvenās atšķirības. Pievērsiet uzmanību tam, kā un kad sākas izsalkums, kā arī tam, kā jūtaties pēc ēšanas, tas palīdzēs atšķirt – vai tava bada sajūta ir emocionāla vai fiziska.
  • Ātrums. Fizisks izsalkums attīstās laika gaitā, lēnām, kamēr emocionālais izsalkums rodas pēkšņi.
  • Produktu klāsts. Fiziskā izsalkuma laikā Tu jūti alkas pēc dažādiem pārtikas produktiem, bet emocionālajam izsalkuam raksturīga pēkšņa vēlme pēc konkrēta ēdiena.
  • Sāta sajūta. Fiziskā izsalkuma laikā tu ēd un ēdot sasniedz sāta sajūtu. Savukārt, ja ēšana ir emocionāla, tu nereti nevari apstāties ēst, jo visu laiku gribas vēl.
  • Vainas apziņa. Fiziskā izsalkuma laikā tev ēdot nav negatīvu sajūtu, kamēr emocionālā ēšana nereti liek izjust kaunu vai vainas apziņu.

Kā apturēt emocionālo ēšanu?

Emocionālu izsalkumu nav viegli apslāpēt. Lai gan negatīvo emocju apēšana uz brīdi var palīdzēt, tas tomēr neradīs pilnības sajūtu līdz brīdim, kamēr nebūs atrisinātas emocionālās vajadzības. Ko darīt?

Atrodiet citus veidus, kā tikt galā ar stresu

Bieži vien pirmais solis, kā iemācīties tikt galā ar emocionālo ēšanu – atrast citus veidus, kas palīdz tikt galā ar stresu. Tā varētu būt lasīšana, sportošana, adīšana, batikošana jaunu kursu apguve vai jebkas cits. Lai mainītu savu domāšanas veidu un novirzītu domas no ēdiena pie alternatīvām nodarbēm, būs vajadzīgs laiks. Tāpēc eksperimentē ar dažādām aktivitātēm, lai atrastu to, kas tev der.

Sporto un kusties!

Fiziskā slodze dod atvieglojumu un īpaši emocionālos brīžos pastaiga, skriešana vai joga patiešām var palīdzēt. Ir pētījumi ,kas parāda, ka regulāra joga var būt noderīgs profilakses līdzeklis, lai palīdzētu izkliedēt tādus emocionālos stāvokļus kā nemiers un depresija.

Izmēģini meditāciju

Meditācija var palīdzēt ēšanas traucējumu un emocionālas ēšanas ārstēšanā. Vienkārša dziļa elpošana ir pats pamats, ko vari veikt gandrīz jebkur. Sēdi klusā telpā un koncentrējies uz elpu savu elpu.

Tātad - tas, kā Tu ēd, var būt svarīgāks par to, ko Tu ēd. Kopējais ēdiena daudzums, attieksme pret ēdienu, tas, kā izdodas līdzsvarot maltītes un uzkodas, kā arī personīgie ēšanas paradumi un emocionālā pārēšanās var spēlēt daudz lielāku lomu nekā konkrētie ēdieni, kurus izvēlies ēst. Savu ēšanas paradumu izanalizēšana prasa laiku, jo ir jāiemācās ne tikai pateikt nē neveselīgiem ēdieniem, bet arī tikt galā ar emocionāli uzlādētām situācijām, kas ietekmē ēšanas paradumus un liek virināt ledusskapja durvis 2x biežāk nekā vajadzētu. Mācies to atpazīt un, ja nepieicešams, meklē palīdzību pie speciālistiem! Uztura speciālistsi palīdzēs tev tikt galā ar savu ēdienkarti, pielāgot to. Savukārt, ja problēma ir izteikti emocionāla, iespējams, ka nepieciešams meklēt speciālistus, kas palīdzēs sakārtot emocionālo pasauli, pirms tevi skārusi depresija.


Emocionālā ēšana. Sieviete ēd picu.Photo by Athena from Pexels

Emocionālā ēšana. Sieviete ēd picu.Photo by Athena from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas