Kā Tieslietu ministrija tērējusi mūsu visu nodokļu maksātāju naudu un kas ir tās veikums 2024. gadā, – 360 Ziņas lūdza ministriju sniegt atskaiti, sarindojot notikumus TOP7 veidā. Šī ir daļa no ziņu redakcijas veidotā gada apskata, uzrunājot visas 14 ministrijas un Ministru prezidentes biroju. Informācijas troksnis bijis ārkārtīgi liels šogad, tāpēc paveiktā TOP7 sniedz ieskatu iedzīvotājiem, kur vesta Latvija.
1. Valsts drošības stiprināšana ar krimināltiesiskiem līdzekļiem
Stājušies spēkā Tieslietu ministrijas virzītie grozījumi Krimināllikumā, kas paredz noteikt bargākus sodus par virkni noziedzīgu nodarījumu, tai skaitā, kas saistīti ar valsts drošību. Par palīdzību ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā varēs sodīt ar brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem līdzšinējo piecu gadu vietā. Savukārt par tīšu izvairīšanos no mobilizācijas varēs sodīt arī ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, bet rezerves karavīru vai zemessargu, kurš izvairīsies no mobilizācijas, varēs sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem.
2. Ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes kapacitātes celšanu stiprināta valsts iekšējā drošība
Panākts būtisks algu pieaugums no 2025.gada 1.janvāra Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām. Piešķirtais papildu finansējums ir nozīmīgs ieguldījums valsts iekšējās drošības stiprināšanā, ņemot vērā ģeopolitiskos apstākļus un stiprinot sodu izpildes sistēmu kopumā. Procentuāli lielākais atalgojuma pieaugums ap 30% būs apsargiem, uzraugiem un inspektoriem.
3. Jaunā Liepājas cietuma būvniecība un sodu izpildes uzlabošana
Jaunā Liepājas cietuma, kas būs modernākais un drošākais cietums Baltijā, būvniecības process ievirzījies noslēguma posmā. Jaunais cietums Latvijas sodu izpildes sistēmā būs būtisks jaunums, nodrošinot valsts iekšējo drošību. Cietums piedāvās jaunas un plašas resocializācijas iespējas, lai samazinātu atkārtotus noziegumus pēc soda izciešanas.
4. Latvijā ceļu satiksmē liegts piedalīties Baltkrievijā un Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem
Konstatējot transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē Latvijā, to konfiscē un nodod bez atlīdzības Ukrainai vispārējam atbalstam cīņā ar agresorvalsti Krieviju. No 2025. gada 1. janvāra būs piemērojams arī plašs naudas soda izpildes nodrošinājuma līdzekļu klāsts, ja administratīvais pārkāpums izdarīts ar ārvalstī reģistrētu transportlīdzekli vai ar transportlīdzekli, kura vadītājs ir ārvalsts persona. Varēs piemērot vienu vai vairākus šādus nodrošinājuma līdzekļus, tostarp riteņu bloķēšanu, ar mērķi veicināt administratīvo sodu apmaksu.
5. Vardarbības apkarošana sabiedrībā un kriminālsodu reforma
Pastiprināta atbildība par vardarbības noziegumiem pret tuviniekiem, tīšu miesas bojājumu nodarīšanu, draudiem izdarīt slepkavību vai nodarīt smagus miesas bojājumus, vajāšanu, nelikumīgu brīvības atņemšanu, nolaupīšanu un citiem. Tāpat Krimināllikumā nostiprināta norma, kas nosaka, ka persona, kas nav sasniegusi četrpadsmit gadu vecumu, atrodas bezpalīdzīgā stāvoklī, ja pret viņu veikts dzimumnoziegums.
6. Latvijas atbalsts Ukrainai un starptautiskā tiesiskuma stiprināšana
Tieslietu ministrija aktīvi virza Ukrainas tiesiskuma atjaunošanas darba kārtību gan nacionālajā, gan starptautiskajā līmenī - Eiropas Savienībā, Eiropas Padomē un ANO. Šogad Latvija novirzījusi 200 000 eiro Starptautiskās Krimināltiesas kapacitātes stiprināšanai, lai atbalstītu pēc iespējas ātrāku un efektīvāku Krievijas agresijas noziegumu un kara noziegumu pret Ukrainu izmeklēšanu.
7. Bērnu tiesību aizsardzība
Valdība ir atbalstījusi Tieslietu ministrijas iniciēto Bērnu un jauniešu drošās mājas izveidi augsta riska pusaudžiem. Plānots, ka Bērnu un jauniešu drošā māja uzsāks darbu 2027. gadā un vienlaikus būs audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis, ko izmantos gadījumos, kad bērna uzvedība apdraud viņu pašu vai apkārtējos. No 2025. gada 1. janvāra nodibinājums "Allažu ģimeņu un bērnu atbalsta centrs" sniegs atbalstu augsta riska bērniem un jauniešiem. Speciālistu vadībā tiks strādāts ar bērna uzvedības maiņu, lai pilnvērtīgi un droši bērnu iekļautu ikdienas dzīvē un sabiedrībā. Lai aizsargātu bērnu intereses, Tieslietu ministrija resursu ietvaros radusi iespēju no 2025. gada palielināt no uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru.
Lasi arī:
Samazināts PVN, lielāks atbalsts, bezmaksas piens – gada TOP 7 lauksaimniecībā
Drošības stiprināšana, ienākumu palielināšana un zemākas zāļu cenas – gada TOP 7 valsts pārvaldē
Topošais cietums Liepājā. Foto: publicitātes