Jelgavas slimnīca. Foto: Zane Bitere/LETA
Jelgavas slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļa pēdējo gadu laikā piedzīvo pacientu plūsmas pieaugumu - 2023.gadā palīdzība sniegta 32 038 pacientiem, kas ir par 26% vairāk nekā 2021.gadā.
Līdz šā gada vidum uzņemšanas nodaļā reģistrēti jau 16 655 pacienti, un tas nozīmē, ka arī šis gads norit ar pieaugošu tendenci.
70% pacientu ir Jelgavas un novada iedzīvotāji, bet pēc palīdzības vēršas arī cilvēki no Bauskas, Dobeles, Tukuma, Olaines un Saldus novada, Rīgas un citām Latvijas vietām.
Turklāt Nacionālā veselības dienesta dati apliecina, ka pilsētas slimnīca ir līderpozīcijās ar kopējo uzņemšanas nodaļas gadījumu skaitu starp 4.līmeņa ārstniecības iestādēm Latvijā, šajā nodaļā uzrādot lielāku pacientu plūsmu nekā Liepājā, Rēzeknē vai Ventspilī.
Ar mērķi sakārtot strauji augošo pacientu plūsmu un palielināt veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas efektivitāti Jelgavas pilsētas slimnīca ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu realizēs Neatliekamās palīdzības un uzņemšanas nodaļas pārbūvi un paplašināšanu, aģentūra LETA uzzināja pilsētas pašvaldībā.
Jelgavas pilsētas slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga atzīst, ka slimnīca ir pietiekami nodrošināta ar darbiniekiem, taču uzņemšanas nodaļas telpas ir kļuvušas par šauru. Lai turpinātu nodrošināt kvalitatīvu primāro veselības aprūpi, nodaļu plānots pārbūvēt un paplašināt par 1040 kvadrātmetriem.
"Viens no aktuālajiem jautājumiem ir pacientu privātums, distancēšanās nodrošinājums un arī pavadošo personu līdzdalība, kas sākas ar pacienta ierašanos un reģistrāciju uzņemšanas nodaļas uzgaidāmajā telpā. Šobrīd tā ir 30 kvadrātmetru plaša telpa, kurā vienlaicīgi var atrasties ne vairāk kā desmit pacienti," atzīst Smilga.
Ņemot vērā, ka vidēji diennaktī slimnīcā vēršas 80-140 cilvēku, esošā platība ir krietni par mazu.
"Pārbūves laikā to plānots palielināt līdz vismaz 90 kvadrātmetriem," norāda Smilga.
Pašlaik uzņemšanas nodaļas uzgaidāmajā telpā notiek arī pacientu plūsmas šķirošana, apzinot, ar kādām sūdzībām ieradies katrs pacients. Realizējot projektu, arī šim mērķim paredzēts izveidot atsevišķas triāžas jeb prioritizēšanas telpas.
Nodaļas pārbūves projekta realizācijas gaitā plānots palielināt arī observācijas gultu skaitu - pašlaik telpu trūkuma dēļ tās ir četras, nākotnē gultu skaitu plānots palielināt vismaz līdz 12. Palielinot observācijas gultu skaitu, tiks samazināts stacionāro nodaļu noslogojums un palielināta ārstniecības efektivitāte," atklāj slimnīcas vadītājs.
Proti, nepieciešamās manipulācijas un izmeklējumus - pacientam būs iespēja saņemt jau uzņemšanas nodaļā, bez stacionēšanas slimnīcā, ja tas nav nepieciešams. Savukārt citu nodaļu darbs tiks atslogots.
Jelgavas slimnīca. Foto: Zane Bitere/LETA