Pielāgošanās bērnudārzam ir aizraujošs un izaicinošs laiks ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem. Jauna vide, iespaidi, notikumi, draugi, mainīts ikdienas režīms un vēl daudz kas cits sagaida ne tikai mazo ķiparu, uzsākot bērnudārza gaitas, bet arī vecākus. Taču, lai adaptācijas un pielāgošanās laiks bērnudārzam būtu prieka pilns bērniem un mierpilns vecākiem, aicinām tam sagatavoties!
Lasi rakstu un uzzini vērtīgus padomus gan par adaptācijas procesu, gan to, kāds ir labākais vecums, kad bērnam doties uz bērnudārzu, gan arī, kāpēc Montessori pieeja var būt bērnam draudzīgāka, uzsākot bērnudārza gaitas!
Kādā vecumā bērnam vislabāk sākt doties uz bērnudārzu?
Bieži bērni bērnudārza gaitas uzsāk 1,5 gadu vecumā, kad mammai jāatgriežas darbā. Tomēr tiek uzskatīts, ka labākais vecumposms bērnudārza uzsākšanai ir ap 2,5 gadiem, jo tad bērns ir sasniedzis zināmu briedumu, sapratis, kas ir mamma, tētis un pārējie ģimenes locekļi, kā arī spēj pateikt savas sajūtas un domas. Tad arī ir pienācis īstais laiks uzsākt bērnudārza gaitas!Padomi adaptācijas procesam
1. Apmeklējiet bērnudārzu jau iepriekš
Pirms oficiālā bērnudārza uzsākšanas laika apmeklē ar bērnu bērnudārzu, iepazīstini viņu ar telpām, durvīm pa kurām būs jāiet, apkārtējo vidi un rotaļu laukumu. Tas viņam palīdzēs justies ērtāk un drošāk, jo vide jau būs iepazīta.
2. Runājiet par bērnudārzu
Iesaisti bērnu sarunās par bērnudārzu – pārrunā, ko bērnudārzā darīs, ka tur vēl būs citi bērni, ar kuriem kopā mācīties un spēlēties, par audzinātājām un ikdienas kārtību. Novērs visas viņa iespējamās bažas un sniedz pārliecību, ka bērnudārza apmeklēšana būs prieka pilns laiks!
3. Izveido rutīnu
Lai adaptācijas process bērnudārzā bērnam būtu bez raizēm un ar iepriekš zināmu kārtību, izveido ikdienas rutīnu, kas atspoguļo bērnudārza grafiku – ievēro mācīšanās, spēļu un atpūtas laiku, kā arī regulāras ēdienreizes, jo tas palīdzēs bērnam pielāgoties ikdienas kārtībai, ko viņš pieredzēs bērnudārzā.
4. Spēlējiet “izlikties bērnudārzā”
Mudini bērnu lomu spēlēs izspēlēt dažādas bērnudārza ikdienas situācijas, ar kurām viņš var saskarties, piemēram, noģērbties un nolikt savas drēbes, ievērot rotaļu un mācību laikus, veikt mantu sakārtošanu, patstāvīgu ēšanu utt. Šīs darbības vairos viņa pārliecību par paredzamo kārtību bērnudārzā, kā arī mazinās stresu.
5. Sazinies ar topošo grupas biedru vecākiem
Noorganizējiet rotaļu tikšanos ar grupas biedriem, kuri apmeklēs to pašu bērnudārzu un grupiņu. Šī kopīgā tikšanās un iepazīšanās palīdzēs bērniem iegūt draugus pirms bērnudārza gaitu uzsākšanas, mazinot kautrību un satraukumu par to, ka bērns nevienu nepazīst.
6. Sazinies ar skolotāju
Izveido kontaktu ar bērna audzinātāju un dalieties ar jebkuru svarīgu informāciju par savu bērnu, piemēram, par viņa interesēm, bailēm vai īpašām vajadzībām. Sadarbība ar audzinātājām nodrošinās bērnam labvēlīgu vidi.
7. Izveido atvadu rituālu
Izveidojiet atvadu rutīnu, dodoties bērnam uz bērnudārzu. Tā var būt samīļošanās, atvadu buča, atvadu dziesma vai mierinoša frāze. Atvadu rituāli palīdz mazināt sajūtu, ka jādodas prom no vecākiem, jo būs zināma kārtība, ka pēc atvadu rituāla seko bērnudārzs un pēc tā atkal satikšanās ar vecākiem.
8. Esi pozitīvs un pacietīgs
Bērni uztver vecāku emocijas, līdz ar to būtiski ir saglabāt pozitīvu attieksmi pret bērnudārzu, pat, ja Tev ir raizes un neliels satraukums. Esi pacietīgs un atbalsti bērnu, kad viņš pielāgojas šim jaunajam un īpašajam dzīves posmam.
Atceries, ka katrs bērns pielāgojas savā tempā. Daži var ātri iejusties bērnudārzā, bet citiem tas var aizņemt vairāk laika. Sviniet bērnu sasniegumus un veiciniet viņu centienus, lai palīdzētu viņiem attīstīties šajā tik svarīgajā bērna dzīves ceļojumā – bērnudārza gaitās.
Montessori bērnudārzu pieeja
Gadu no gada arvien lielāku interesi vecākiem rada Montessori pieeja. Tā var palīdzēt bērnam ne tikai vieglāk adaptēties bērnudārzam, bet arī ilgtermiņā sniegt ieguvumus bērna attīstībai. Noteikti jautāsi, kāpēc izvēlēties Montessori bērnudārzus?
Individuāla mācīšanās, jo Montessori metode atzīst un uzskata, ka katrs bērns ir unikāls un pielāgo mācīšanos viņa tempam, nodrošinot optimālu izaugsmi un attīstību;
Praktiskas darbības, jo klases ir aprīkotas ar dažādiem materiāliem, kas vairo bērnu iztēli, veicina kritisko domāšanu un problēmu risināšanas prasmes;
Brīvības robežas – Montessori veicina neatkarību un pašdisciplīnu, nodrošinot bērniem brīvību, rūpīgi sagatavotā un drošā vidē, kur viņi mācās izdarīt izvēli, sadarboties un uzņemties atbildību par savu rīcību;
Sertificēti Montessori pedagogi – PPII “Pirmie soļi” ir viens no nedaudzajiem bērnudārziem, kurā strādā pedagogi ar starptautisku izglītību Montessori pieejā. Pedagogi veido Tava bērna izglītības ceļu, veicinot mīlestību pret zināšanām un attīstot katra bērna potenciālu.
Vēlies bērnam izvēlēties bērnudārzu ar Montessori pieeju? Iesakām PPII “Pirmie soļi”. Tā ir vieta, kur katram bērnam palīdz ne tikai adaptēties, uzsākot bērnudārza gaitas, bet arī tiek sniegta individuāla pieeja ikkatrā solī. Tāpat jāuzsver, ka tiek novērtēta un attīsta katra bērna unikalitāte. Montessori bērnudārzs “Pirmie soļi” veido vidi, kurā bērni uzplaukst. Lai uzzinātu vairāk un pieteiktos bērnudārzam, ieskaties mājaslapā Pirmiesoli.lv
Piesaki bērnu Montessori bērnudārzam “Pirmie soļi” un ļauj viņa izaugsmes un mīlestības ceļojumam pret zināšanām sākties!
Foto no PPII “Pirmie Soļi” arhīva