Jūlijas Katkevičas zobārstniecība
Vai zināji, ka piena zobiem ir būtiska loma bērna attīstībā un mutes veselības nākotnē? Kā pareizi kopt piena zobus bērnam un kā nepieļaut, lai piena zobi sabojājas? Ieteikumus sniedz zobārste Jūlija Katkeviča .
Par piena zobiem jāsāk rūpēties jau no pirmās zobiņa parādīšanās dienas. Jāizmanto šim vecumam atbilstošas zobu birstītes un zobu pastas. Lai gan varētu šķist, ka piena zobu tīrībai nav tik liela nozīme, jo tie agrāk vai vēlāk izkritīs, tiem ir ļoti nozīmīga loma bērna attīstībā.
Piena zobi rada vietu pastāvīgiem zobiem, turklāt, pateicoties tiem, bērni iemācās košļāt un runāt. Ja par zobiem nerūpējas laicīgi, attīstās smaganu iekaisums –gingivīts, zobi sāk bojāties un sāpēt, rodas risks tos priekšlaicīgi zaudēt. Ja bērna mutē ir bojāti zobi, mikroflora ir nelabvēlīga pastāvīgiem zobiem, kas šķiļas, un, līdz ar to, pastāv lielāka varbūtība, ka tajos ātri veidosies kariess.
Kā veiksmīgāk pieradināt bērnus pie zobu tīrīšanas?
- Tīri zobus kopā ar bērnu, ļauj viņam sevi vērot un vēro viņu – ja nepieciešams, palīdzi skaidrojot un demonstrējot, nevis aizrādot un pārmetot
- Ļauj bērnam izvēlēties savu zobu birsti – ņem viņu līdzi uz veikalu. Tas pats attiecas arī uz zobu pastu – ļauj izvēlēties mīļāko garšu no plauktā pieejamajām.
- Pēc zobu tīrīšanas vakarā vari apsolīt izpildīt kaut ko, ko bērns vēlas, piemēram, izlasīt mīļāko pasaciņu. Tikai nesaisti “balvu” ar kāda našķa nopelnīšanu!
- Lasi grāmatas vai skaties multfilmas, kurās tiek runāts par mutes higiēnu un zobu tīrīšanu. Ja bērna mīļākais dzīvnieciņš tīra zobus, protams, ka arī viņš vēlēsies tīrīt zobus.
- Aptiekā var iegādāties speciālu apaļas formas spogulīti, kas ir ieliekts tā, lai varētu pārredzēt grūti sasniedzamus zobus. Tā kopā ar bērnu var apskatīt zobiņus un iemācīt tos tīrīt pareizi.
Ar ko tīrīt piena zobus?
- Gluži tāpat kā pieaugušiem, arī bērniem nepieciešams rūpēties par zobiem,
tīrot tos ar birstīti
un pastu. Kamēr bērns ir pavisam
mazs, par tīrīšanu rūpējas vecāki. Kad bērns jau sāk darīt lietas pats, jāļauj
viņam mēģināt. Tas nenozīmē,
ka bērns viens pats jāsūta uz
vannasistabu – nē. Vecāki, kopā ar bērnu iet uz vannas istabu un vēro, kā bērns pats tīra zobus. Ja pamana kādas nepilnības – tiek tīrīta tikai viena puse, mēle netiek notīrīta, zobu pasta tiek
apēsta vai netiek uzspiesta – pieaugušā
pienākums ir pastāstīt
bērnam, kā rīkoties pareizi un
nodemonstrēt to. Vislabākais risinājums būtu doties pie
zobārsta kopā ar bērnu, lai kopā ar
profesionāli izrunātu jautājumus par piena zobu kopšanu. Neaizmirstiet, ka
bērns līdz zināmam vecumam nav spējīgs kvalitatīvi iztīrīt zobus, pārtīrīšana
ir ieteicama līdz 8 gadu vecumam. Bērns uzticas vecākam un ļauj “pārbaudīt” vai
tiešām nav palicis neviens “zobugrauzis”.
- Kad bērns ir kļuvis vecāks (6 gadi), bērnam jāsāk mācīt kā pareizi tīrīt zobu starpas ar zobu diegu. Tas palīdzēs izņemt iestrēgušas pārtikas atliekas no zobu starpām, aizsargājot tās no kariesa.
- Kad šīs prasmes ir apgūtas, jāiemāca bērnam arī mēles tīrīšana. To var veikt ar zobu birsti vai speciālu mēles tīrītāju. Pēc mēles tīrīšanas zobu birste ir kārtīgi jāizskalo.
- Pēc zobu birstēšanas, diegošanas un mēles tīrīšanas nepieciešams izskalot muti. Var izmantot fluorīdus saturošu mutes skalojamo līdzekli vai ūdeni.
Pamatnosacījumi, kas jāievēro, tīrot zobus:
- Tīri zobus vismaz 2 reizes dienā – no rīta un vakarā
- Nobirstē visus zobus un no visām pusēm, tīrot katru zobu grupu ap 10 reizēm
- Zobu tīrīšanai jābūt vismaz 2 minūšu garai
- Izvēlies vecumam atbilstošus zobu kopšanas līdzekļus
- Tīri zobu starpas ar zobu diegu katru vakaru
- Notīri arī mēli
- Pēc katras procedūras neaizmirsti izskalot muti
Jūlijas Katkevičas zobārstniecība