Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā rīkoties, ja noticis ceļu satiksmes negadījums?

Ceļu satiksmes negadījums, Foto: Talal El Jundi, Pexels.com

Ceļu satiksmes negadījums, Foto: Talal El Jundi, Pexels.com

Ceļu satiksmes negadījums (CSN) ir situācija, kurā neviens labprātīgi, pēc brīvas gribas nevēlas nonākt. Tomēr nereti savas vai citu neuzmanības vai vainas dēļ tas notiek. Tādos gadījumos stress, adrenalīns un emocijas var pārņemt virsroku.

Kā rīkoties, ko darīt, kur zvanīt un kā saglabāt vēsu prātu situācijā, ja noticis ceļu satiksmes negadījums? Uzzini vairāk, turpinot lasīt rakstu.

Iespējamās CSN situācijas

Ceļu satiksmes negadījumus var iedalīt vairākos veidos pēc notikušās situācijas, iesaistītajām pusēm un tās smaguma. Balstoties uz to, kāds CSN noticis, var pieņemt lēmumu, kā rīkoties katrā attiecīgajā situācijā un ko darīt. Tāpēc, lai saprastu, kā rīkoties, atbildi sev uz šādiem jautājumiem:

  1. Vai CSN ir vai nav cietušie? Situācijās, kurās ir cietušie, obligāti nepieciešams izsaukt Neatliekamo medicīnisko palīdzību;
  2. Cik transportlīdzekļi ir iesaistīti negadījumā? (viens, divi, trīs vai vairāk);
  3. Kāds ir negadījumā iesaistīto transportlīdzekļu stāvoklis? Vai bojājumi ir nelieli un transpotlīdzeklis pēc avārijas var turpināt piedalīties ceļu satiksmē vai arī to nepieciešams transportēt, izmantojot autoevakuatoru;
  4. Vai negadījumā iesaistīto transportlīdzekļu vadītāji spēs vienoties par notikušās situācijas apstākļiem, vai arī nepieciešams izsaukt policiju (tikai gadījumos, kad iesaistīti divi transportlīdzekļi).

Soli pa solim, ko darīt, kad noticis ceļu satiksmes negadījuma

Kā jau aplūkojām, situācijas var būt daudz un dažādas. Tajās varam būt iesaistīti paši vai arī būt liecininieki un sniegt palīdzīgu roku tiem, kuri iekļuvuši CSN. Turpinājumā aplūkota informācija par to, ko un kā darīt, ja noticis ceļu satiksmes negadījums.

  1. Uzreiz pēc notikuma, ja vien tas iespējams, visiem transportlīdzekļiem, kuri cietuši CSN vai apstājušies negadījuma vietā jāieslēdz avārijas gaismas, lai brīdinātu citus par bīstamību. Tāpat nedrīkst aizmirst par trīsstura izvietošanu. (apdzīvotā vietā ne tuvāk kā 15 metrus no negadījuma vietas, ārpus apdzīvotas vietas ne mazāk kā 100m attālumā);
  2. Noteikti nepieciešams pārbaudīt to, kādā stāvoklī ir ceļu satiksmes negadījumā iesaistītie vai nav smagi cietuši, vai visi spēj tikt ārā no transportlīdzekļa, kāds ir veselības stāvoklis, ievainojumi. Ja konstatēts, ka ir ievainotie, jāsniedz palīdzība un jāizsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz numuru 112 vai 113.
  3. Nedrīkst aizmirst par to, ka smagās avārijās var rasties ugunsnedrošas situācijas, tāpēc būtiski jau laicīgi novērtēt esošo stāvokli un pēc nepieciešamības izmantot ugunsdzēšamo aparātu, kā arī, ja vien to ir iespējams izdarīt, palīdzēt cietušajiem izkļūt no transportlīdzekļiem.
  4. Kad pārvarēts pirmais adrenalīna vilnis un sniegta palīdzība cietušajiem, nepieciešams vienoties par notikuma apstākļiem:
    1. Ja iesaistīti divi transportlīdzekļi, likums paredz iespēju transportlīdzekļu vadītājiem pašiem vienoties par notikuma apstākļiem, neiesaistot policiju. Tādā gadījumā jāaizpilda saskaņotais paziņojums. To var veikt gan rakstiskā formā, ja kādai no iesaistītajām pusēm ir attiecīgā veidlapa. Ja nav, tad var izmantot aplikāciju – Saskaņotais paziņojums LTAB OC. Pēc saskaņotā paziņojuma aizpildīšanas, tas jāiesniedz tam apdrošināšanas uzņēmumam, kurā apdrošināta otras iesaistītās puses transportlīdzeklis.
    2. Ja iesaistīti divi transportlīdzekļi, bet vadītāji nespēj vienoties par situācijas apstākļiem, nepieciešams izsaukt ceļu policiju, zvanot uz numuru 112 vai 110.
    3. Gadījumos ja ir iesaistīti trīs vai vairāk transportlīdzekļi, saskaņoto paziņojumu nav iespējams aizpildīt. Tad vienīgā opcija ir policijas iesaistīšana.
  5. Kad visas iepriekš minētās darbības veiktas, atliek atstāt notikuma vietu, tāpēc, lai to veiktu, noteikti nepieciešams novērtēt, kāds ir negadījumā cietušo transportlīdzekļu stāvoklis:
    1. Ja transportlīdzekļiem ir tikai nelieli bojājumi, piemēram, skrāpējums, bukte, ieplīsis bamperis vai citi nelieli bojājumi, kas būtiski neietekmē pārvietošanos un nerada bīstamību citiem satiksmes dalībniekiem, var turpināt piedalīties ceļu satiksmē;
    2. Savukārt, ja bojājumi ir lielāki un to dēļ ir būtiski bojāts transportlīdzeklis, piemēram, ritošā daļa (riteņi, plaukti, bukses, amortizatori u.c), motors vai citas svarīgas detaļas, kas var ietekmēt braukšanu, un transportlīdzeklis vairs nevar pilnvērtīgi piedalīties ceļu satiksmē, nepieciešams veikt auto evakuāciju.

Transportlīdzekļa evakuācija, to īpašniekiem, pēc ceļu satiksmes negadījuma nereti ir viena no sāpīgākajām un sarežģītākajām lietām. Nepieciešams saprast, kā un uz kurieni nogādāt bojāto automašīnu. Šādos gadījumos vislabāk ir izmantot profesionālus auto evakuatora pakalpojumus, kuru transportlīdzekļi ir aprīkoti ar visu nepieciešamo, lai veiksmīgi veiktu cietušā transportlīdzekļa nogādāšanu uz servisu vai citu vietu.

Viens no pieredzes bagātākajiem uzņēmumiem, kas piedāvā autoevakuatora pakalpojumus Rīgā 30 minūšu laikā ir ADAC. Uzņēmums nodrošina gan automašīnu uzkraušanu, transportēšanu un nokraušanu no evakuatora, gan arī izvilkšanu no grāvjiem, bedrēm vai citām vietām. ADAC piedāvā autoevakuatoru Rīgā un pārējā Latvijas teritorijā, kā arī ārpus tās gan vieglajām automašīnām, gan smagajiem kravas auto. Uzzini vairāk, apmeklējot mājaslapu adac.lv Savukārt, ja nepieciešami evakuatora pakalpojumi jau tagad, zvani uz diennakts numuru +371 253 53 000!

Ceļu satiksmes negadījums, Foto: Talal El Jundi, Pexels.com

Ceļu satiksmes negadījums, Foto: Talal El Jundi, Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas