Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Krūšu rekonstrukcijas operācijas – kad un kāpēc tās tiek veiktas

unsplash.com

unsplash.com

Neviena onkoloģiskā slimība nav ne vienkārša, ne patīkama, un diemžēl ir gadījumi, kad krūts vēža ārstēšanā var nepietikt ar audzēja izņemšanu, bet nepieciešams veikt mastektomiju. Par iespējamo risinājumu šādās situācijās – krūšu rekonstrukciju pēc mastektomijas - konsultē Dr. Ansis Ģīlis, kurš īpaši specializējies tieši krūšu rekonstruktīvajā ķirurģijā.

Kāds ir krūšu rekonstrukcijas operācijas mērķis

Šādu operāciju mērķis ir mazināt ne vien psiholoģisko, bet arī fizisko diskomfortu, ļaujot sievietei ērti justies apģērbā, apakšveļā, peldkostīmā, kā arī atjaunot tilpumu, simetriju un svaru, lai neradītu muguras problēmas.

Kā norāda dr. Ģīlis, mūsdienās krūts rekonstrukciju uzskata par neatņemamu krūts vēža ārstēšanas sastāvdaļu. Šī iespēja pacientei jāpiedāvā vai vismaz jāapspriež jau pirms onkoloģiskās operācijas – pacientes vēlēšanās ir galvenā indikācija rekonstruktīvai operācijai.

Lai sasniegtu estētiski labākus operācijas rezultātus, vairāki ārstēšanas principi ir pārņemti no kosmētiskajām krūšu operācijām, t.sk, noslīdējuma mazināšana, atbilstošas proporcijas ķermenim u.c. Visām pacientēm, kurām, atbilstoši audzēja stadijai, paredzamajai turpmākajai ārstēšanai un kopējam veselības stāvoklim, ir droša, rekonstrukcija var tikt veikta.

Kā norisinās krūts rekonstrukcijas operācijas

Lielā daļā gadījumu rekonstrukciju var izdarīt vienā operācijā ar krūts noņemšanu, taču tā var tikt veikta arī atlikti. Plānojot operāciju, plastikas ķirurgs kopā ar krūts ķirurgu izvērtē gan kopējo pacientes veselības, gan onkoloģisko stāvokli, individuālās īpatnības, un, atkarībā no šiem faktoriem un pacientes vēlmēm, piedāvā katrai pacientei piemērotāko ārstēšanu.

Lai arī rekonstruktīvā operācija nespēj vairs atjaunot tādu pašu jutību un sajūtas, kādas tās bija pirms krūts noņemšanas, tomēr ieguvumi, ko sieviete gūs pēc krūts rekontrukcijas, ir ievērojami lielāki. Jebkura operācija atstāj palieošas rētas, tomēr mūsdienās griezienu vietu izvēle pie krūts noņemšanas pārsvarā tiek veikta līdzīgi kā pie krūšu kosmētiskām operācijām, piemēram, krūšu palielināšanas, pacelšanas vai samazināšanas.

Rekonstrukcija vienā operācijā ar mastektomiju

Gadījumos, kad krūtis ir nelielas un bez noslīdējuma, ir iespējams šīs pašas operācijas laikā atjaunot slimās krūts tilpumu un formu. To iespējams darīt ar implantu vai pašas pacientes audiem. Gadījumos, kad krūtis ir lielāka izmēra, var tikt izmantots audu espanders, kurš pamazām izstieps audus, lai vēlāk ar atsevišķu aptuveni stundu ilgu operāciju tiktu aizstāts ar vajadzīgā tilpuma implantu. Situācijās, kad krūtis ir lielas un ir skaidrs, ka šādu tilpumu atjaunot nebūs iespējams, tiek izdarīta otras krūts samazināšana. Lai uzlabotu simetriju, arī pie noslīdējušām krūtīm var notikt otras krūts pacelšana. Atkarībā no pretējās krūts stāvokļa, šī operācija var tikt veikta reizē ar onkoloģisko operāciju, vai pēc kāda laika. Bieži vien rekonstruktīvā daļa krūts operācijā prasa papildus vien stundu laika, savukārt, ja nepieciešams veikt pretējās puses korekciju, tā var tikt veikta jau vienlaicīgi ar otras krūts onkoloģisko operēšanu.

Atlikta rekonstrukcijas operācija

Tām pacientēm, kurām nav veikta vienetapa krūti atjaunojoša operācija, tā var tikt veikta atlikti - pārsvarā gadījumu 6 vai vairāk mēnešus pēc pēdējās staru terapijas. Šādos gadījumos visbiežāk implantu ievietot nevarēs un pamata izvēle ir starp pašas pacientes audiem vai audu espandera, ko pēc tā pilnas uzpildes nomaina pret silikona krūts implantu.

Dr. Ansis Ģīlis pacientes pieņem Dr. Ģīļa privātklīnikā un Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā.

unsplash.com

unsplash.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas