Photo by Ezra Comeau-Jeffrey on Unsplash
Visbiežāk koncertus un citus masu pasākumus apmeklējam sapucējušies, ar sakārtotiem matiem, modīgām drēbēm un gatavi atpūsties un izbaudīt notikumu – un kāpēc gan ne, mēs taču esam ieradušies atpūsties! Tomēr esam aizmirsuši padomāt par vienu lietu – savu veselību, precīzāk – dzirdi, kas ļoti tiek kairināta trokšņu pārpilnajā vietā.
Kā troksnis ietekmē tavu dzirdi?
Varētu šķist, ka troksnis, kas dzirdams koncertos un citos pasākumos, neskaitās kā “īsts” troksnis, jo tas ir tas, ar ko esam rēķinājušies ierodoties norises vietā. Turklāt, kāpēc lai es slāpētu skaņu koncerta laikā? Es taču esmu ieradies, lai klausītos un dzirdētu, kā grupa dzied, nevis baudītu mūziku pieklusināti.
Jā, lai gan varētu šķist, ka pasākumi ir “atļautā” trokšņu vieta, tas kairina ausis un dzirdes kanālu tikpat daudz, cik cita veida skaņas. Ilgstoša skaļa skaņa ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēkiem rodas dzirdes traucējumi. Pat darbavietā, kur ofisā skan mūzika vai ir pārāk daudz darbinieku vienuviet, kuri sarunājas viens ar otru, ir iespējams negatīvi kairināt ausis! Un, ja tas ir iespējams darba vidē, tad iedomājies, cik spēcīgu un negatīvu ietekmi atstāj masu pasākumi.
Ilgstoša atrašanās troksnī var novest pie dzirdes pasliktināšanās vai pilnīga kurluma, vai tinīta – zvanīšanas, džinkstēšanas, sīkšanas ausī.
Kāds skaņas līmenis ir pieļaujams un nekaitīgs cilvēka dzirdei?
Skaņas līmeni parasti mēra decibelos. Normāls līmenis, kādā arī ikdienā dzirdam skaņas, kad cilvēki sarunājas, ir 65db. Koncertos mūzika variē robežās no 100db līdz pat 120db. Ilgāku laiku uzturoties vidē, kurā skaņa ir sasniegusi 110 decibelus, var sākt veidoties dzirdes bojājumi, turklāt pietiek vien ar 2 minūtēm šādā troksnī! Jo ilgāk uzturies tiešā troksnī, jo lielāka iespēja, ka sabojāsi dzirdi.
Kā izvairīties no pārāk liela trokšņa?
Lai izvairītos no trokšņa, nepieciešams nodrošināties ar skaņu slāpējošajām austiņām, kuras pasargās no koncertā vai pasākumā esošā skaļuma. Mūsdienās pieejamas dažādu veidu skaņu slāpējošās austiņas , tāpēc katram iespējams atrast austiņas, kas atbilst individuālajām vēlmēm.
Troksni slāpējošās austiņas samazina decibelu skaitu, nodrošinot, ka valkātājs dzirdēs skaņas normas robežās. Austiņas var samazināt skaņu par 18db , 25db un pat par 26db. Tātad, koncertā dzirdēsi nevis 110 decibelus, bet gan 90 un uz leju. Turklāt, tas nebūt nenozīmē, ka skaņas kvalitāte būs zemāka.
Vai skaņu slāpējošās austiņas nepieciešamas arī bērniem?
Jā, protams! Noteikti nedrīkst aizmirst par bērna dzirdi, kas ir daudz jūtīgāka – skaņu slāpējošās austiņas ir obligātas! Masu pasākumi arvien vairāk domāti arī ģimenēm – nereti ir īpašs izklaides stūrītis bērniem, kā arī festivālos varam redzēt ģimenes ar zīdaiņiem bērnu ratiņos, vai ļoti jauniem bērniem pie rokas. Lai gan varētu šķist, ka kopējā atmosfēra pasākumā ir mierīga un troksnis nemaz nav tik skaļš, nereti bērnu dzirde ir pirmā, kas cieš.
Reāls gadījums no bērnudārza – bērns neatsaucas uz audzinātājas izsaukumiem un uzrunām, kas adresētas tieši viņam. Kāpēc? Izrādās, ka bērns brīvdienās bijis koncertā, kurā kopā ar vecākiem, stāvējis teju blakus skaļruņiem. Pēc pārbaudes izrādījās, ka bērna dzirde ir cietusi. Lieki piebilst, ka dzirdi nav iespējams atgūt.
Tāpēc, ja esi nolēmis, ka vēlies pasargāt savu dzirdi un arī bērna veselību, un iemēģināt kā ir apmeklēt publisku pasākumu ar skaņu slāpējošajām austiņām, ieskaties forevent.lv piedāvājumā! Lētas, bet efektīvas skaņu slāpējošās austiņas – pasūti tās jau tagad!
Photo by Ezra Comeau-Jeffrey on Unsplash