Cietums. Foto: Unisplash
Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem pastiprināts kriminālsods par vardarbību pret tuviniekiem, informēja Saeimas Preses dienestā.
Pēc tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) priekšlikuma noteikts, ka par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar personu, ar kuru varmāka ir pirmajā vai otrajā radniecības pakāpē, vai pret laulāto, bijušo laulāto, ja ar to minētajai personai nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas, varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu vai probācijas uzraudzību. Šādu sodu varēs piemērot arī gadījumā, ja varmāka ar cietušo ir vai ir bijis pastāvīgās intīmās attiecībās, vai ar kuru viņam ir kopīga (nedalīta) saimniecība.
"Vardarbība ģimenē, tostarp radot ne vien fiziskas, bet arī psiholoģiskas ciešanas, ir būtiska problēma. 1.maijā mūsu valstī spēkā stājās Stambulas konvencija, kas iestājas par vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu. Grozījumi Krimināllikumā ir viens no praktiskiem rīkiem, kā pret vardarbību aizsargāt mūsu valsts iedzīvotājus," pauž par šodien pieņemto izmaiņu virzību Saeimā atbildīgās Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV).
Likumā pastiprināts sods arī par personas novešanu līdz pašnāvībai vai tās mēģinājumam, cietsirdīgi apejoties ar cietušo vai sistemātiski pazemojot viņa personisko cieņu, - par to varēs piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem līdz šim noteikto trīs gadu vietā. Savukārt, ja cietusī persona no vainīgā atradusies materiālā vai citādā atkarībā - uz laiku līdz septiņiem gadiem pašreizējo piecu gadu vietā, izslēdzot iespēju piemērot īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību vai sabiedrisko darbu.
Tāpat nolemts pastiprināt sodu par virkni noziedzīgu nodarījumu, kas saistīti ar vardarbību, tostarp par tīšu miesas bojājumu nodarīšanu, draudiem izdarīt slepkavību vai nodarīt smagu miesas bojājumu, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt izpildīti, vajāšanu, nelikumīgu brīvības atņemšanu, nolaupīšanu un citiem. Noteikts, ka par to vairs nevarēs piemērot sabiedrisko darbu vai naudas sodu.
"Sodu sistēma ir jāveido tāda, lai tā atturētu personas no noziedzīgu nodarījumu veikšanas. Sabiedriskais darbs vai naudas sods par nodarījumiem, kas saistīti ar vardarbību, nav pietiekami efektīvs, jo neattur no jaunu noziegumu veikšanas," iepriekš skaidrojis Judins.
Kā ziņots, ar šodien galīgajā lasījumā pieņemtajiem grozījumiem Krimināllikumā noteikti arī bargāki sodi par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem.
Cietums. Foto: Unisplash