Foto: Paula Čurkste/LETA
Viena gada laikā bērns var slimot pat katru mēnesi ar nosacījumu, ka tās ir vīrusu saslimšanas, ne bakteriālās infekcijas, skaidro pediatru privātprakses "Rabarbers" dibinātājas Katrīna Selecka un Linda Libeka.
Viņas norāda, ka izaicinošākais nereti ir pirmais rudens, kad uzsāktas pirmsskolas vai skolas gaitas, jo ierastās vides maiņu nereti pavada arī stress, kas ikvienu padara uzņēmīgāku pret vīrusiem, taču ar laiku saslimšanas gadījumu biežums samazinās.
Ārstes norāda, ka pirmsskolas vecumā bērni aktīvi izpēta pasauli, bieži vien viss, kas nonāk viņu rokās, vēlāk tiek ielikts arī mutē. Tad, kad bērnu imūnsistēma ir vēl attīstības stadijā, ir lielāka iespēja inficēties ar dažādām slimībām, it īpaši, pavadot laiku kopā ar citiem bērniem. Pirmsskolas vecuma bērniem būtiska ikdienas sastāvdaļa ir fizisks kontakts ar citiem bērniem, kas izpaužas, piemēram, kā samīļošanās, sadošanās rokās un apskāvieni. Tas veido jaunas draudzības un palīdz socializēties, bet vienlaikus tā ir iespēja arī vīrusiem.
Vīrusi ir dažādi, arī bērnu imunitātes slieksnis var atšķirties, tāpēc ekspertu ieskatā nav vienas formulas, pēc kuras noteikt, vai uz pirmsskolu var doties ar nelielām iesnām un kurā brīdī bērna saslimšana vairs nav lipīga citiem. Nereti ir situācijas, kad bērns jau ir kāda vīrusa nēsātājs, bet saslimšanas simptomi vēl nemaz nav parādījušies, tāpēc pats svarīgākais ir būt saprotošiem un iecietīgiem. Ārstes norāda, ka rudens vīrusi dažiem bērniem var izpausties, kā pāris dienas ar iesnām, bet citiem – kā nedēļa gultā ar paaugstinātu temperatūru, tāpēc ieteicams konsultēties ar ārstu un tikai tad izlemt, kad drīkst atgriezties pirmsskolā. Ja bērnam parādās iesnas, labāk, lai viņš pāris dienas pavada mājās, jo vīrusi ir vislipīgākie ir tieši pirmajās dienās.
Viņas atzīst, ka bērnu slimošana ir arī izaicinājums vecākiem, kas saistās ar ikdienas plānu maiņu, ja darbs nav tik elastīgs un nav iespējas strādāt no mājām. Arī strādāšana no mājām ar mazu, saslimušu bērnu var būt sarežģīta.
Ārstes aicina vecākus rēķināties ar to, ka bērns var saslimt, taču atgādina arī labo ziņu – jautājumos par vīrusu saslimšanām ir iespēja apmeklēt kursus un seminārus, lai iegūtu plašākas zināšanas un atbildes nebūtu jāmeklē interneta dzīlēs.
Ārstes norāda uz vairākiem aspektiem, kā samazināt riskus saslimt ar dažādiem rudens vīrusiem – pastaigas svaigā gaisā, vēdinātas telpas, fiziskas aktivitātes, pilnvērtīgs miegs un sabalansēts uzturs. Nevajadzētu aizmirst arī par roku mazgāšanu. Ja ir vēlme papildus lietot kādus vitamīnus, tad ieteicams D vitamīns. Ir zinātniski pierādīts, ja bērns uzturā lieto dārzeņus, gaļu, zivis un citas uzturvielas sabalansētā apjomā, tad papildus uztura bagātinātāji vai vitamīni, nav nepieciešami.
Foto: Paula Čurkste/LETA