Spontānais aborts, attēls no Pixabay.com
Spontānais aborts jeb grūtniecības
pārtraukšanās agrīnos termiņos ir sāpīga problēma, ar ko saskaras daudzi pāri,
kas cenšas tikt pie bērniņa. Pēc statistikas, ar to ir saskārušās aptuveni 15
procenti sieviešu reproduktīvā vecumā. Parasti šādos gadījumos grūtniecība
iestājas dabiskā ceļā, bet 5. –8. nedēļā diemžēl spontāni pārtraucas.
Kādi ir iemesli grūtniecības pārtraukšanai?
Visbiežāk grūtniecības pārtraukšanās iemesli pirmajā trimestrī (līdz 12. grūtniecības nedēļai) ir saistīti ar embrija ģenētiskām problēmām:
- spontānas augļa hromosomu anomālijas (anomāls hromosomu skaits);
- hromosomu anomālijas auglim, ja vecākiem ir izmainīts kariotips (translokācijas).
Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību partneru ģenētiskajai veselībai, izslēgt iespējamās gēnu patoloģijas. Pēc diagnozes noteikšanas obligāti jānoskaidro, vai šim pārim būtu lietderīgi riskēt un mēģināt vēlreiz, vai tomēr - labāk pievērsties jaunākajām mūsdienu medicīnas metodēm, kas ļauj noskaidrot gaidāmā mazuļa ģenētisko veselību pirms embrija pārnešanas (pirmsimplantācijas ģenētiskā aneiploīdiju testēšana, PGT-A).
Šāda testēšana ļauj veikt visa hromosomu komplekta analīzi vienlaicīgi 5 dienu veciem embrijiem, izmantojot NGS (Next generation sequencing) metodi. Šobrīd Ģenētikas centrs iVF Riga ir vienīgais Baltijas valstīs, kur iespējams uz vietas veikt PGT-A un PGT-M embriju pirmsimplantācijas ģenētisko testēšanu.
Cits grūtniecības pārtraukšanas iemesls saistīts ar asins recēšanas (koagulopātijas) traucējumiem. Tie ir daudzveidīgi – ir iedzimti un iegūti, tāpēc nepieciešams detalizēti tikt skaidrībā par šo jautājumu.
Un protams, ļoti būtiska problēma mūsdienu pasaulē ir imunoloģiskie traucējumi, kas var rasties arī jaunībā. Ir vesels saraksts ar imunoloģiskām problēmām, kuras mūsdienās ir iespējams ne tikai noteikt, bet arī izārstēt.
Pastāv vēl daudzi faktori, kas var novest pie grūtniecības pārtraukšanas. Tie ir gan endokrīnie traucējumi (menstruālā cikla luteālās fāzes nepietiekamība, hiperandrogēnisms), gan intrauterīnās patoloģijas, gan infekcijas. Lai noskaidrotu šos iemeslus, ir jāveic izmeklējumi, un, pamatojoties uz izmeklējuma rezultātiem, ārsts noteiks atbilstošu ārstēšanu.
Vai ģenētiskā testēšana var mazināt spontānā aborta risku ?
Jāsaprot, ka ar katru grūtniecības spontānās pārtraukšanas gadījumu jauna spontāna aborta risks palielinās. Un ja ģimenē ir bijuši vairāki grūtniecības pārtraukšanās gadījumi, un arī tad, ja grūtniecība spontāni pārtraucas vai neiestājas pat pēc IVF cikliem (Failed implantation), noteikti ir nepieciešams saprast, kāpēc tā notiek, izmantojot visas iespējas, ko sniedz medicīna un zinātne.
Viena no šādām iespējām ir pārtraukušās grūtniecības materiāla ģenētiskā testēšana, ko veic Ģenētikas centra iVF Riga laboratorijā pacientiem, kuri saskārušies ar grūtniecības neiznēsāšanu pirmajā trimestrī (līdz 12. gr. ned.). Pārtraukušās grūtniecības materiāla ģenētiskā testēšana ir augļa (embrija) visa hromosomu komplekta analīze, kas tiek veikta ar NGS (Next generation sequencing) – ar šo metodi iespējams noteikt 1-22 autosomu un X, Y dzimumhromosomu hromosomālās aberācijas. Šī metode dod skaidru atbildi uz jautājumu, vai pārtraukušās grūtniecības iemesls ir augļa hromosomālā patoloģija. Testēšanas rezultāts var palīdzēt pacientiem atrast grūtniecības pārtraukšanās iemeslu un izstrādāt stratēģiju veiksmīgai bērna ieņemšanai un grūtniecībai.
Klīnikā iVF Riga reproduktologi, ginekologi, andrologi strādā ciešā sadarbībā ar ģenētiķiem, endokrinologiem un citiem speciālistiem, lai atrastu veselības problēmu cēloņus, un ārsti varētu norādīt pacientiem pareizo ārstēšanās virzienu.
Ja tomēr pacientu reproduktīvās šūnas nevar izmantot medicīniskai apaugļošanai, klīnika iVF Riga piedāvā visas iespējamās donēšanas programmas (olšūnu donēšana, spermas, embriju donēšana), kas ļauj iestāties grūtniecībai un radīt veselu bērnu.
Vairāk informācijas par šo aktuālo jautājumu atradīsit iVF Riga mājas lapā, vai vēl labāk – pierakstoties vizītē pie klīnikas speciālistiem!
Spontānais aborts, attēls no Pixabay.com