Kaķis. Photo by Jimmy Chan from Pexels
Ir taču tik jauki istabas interjeru papildināt ar krāšņām lilijām, maijpuķīšu vai tulpju pušķi, kurš priecē kā saimnieku, tā ciemiņu acis. Taču, ja esi kaķa īpašnieks, labāk priekšroku dod citiem augiem, jo šie mīlulim var būt kaitīgi un pat nāvējoši. Turklāt, četrkājainais draugs puķi var arī nemaz negrauzt – būtisku ļaunumu var nodarīt arī ziedputekšņi.
No narcisēm līdz petūnijām – kuri telpaugi kaķu saimniekiem ir tabu?
Lielākā daļa kaķu ir īpaši zinātkāri dzīvnieki un mīl izpētīt, apošņāt un pagaršot it visu jauno. Kā norāda eksperti, vislielākā interese par telpaugiem vai grieztajiem ziediem ir tieši mājas mīluļiem, kuri netiek vesti ārā – viņu ikdiena ir salīdzinoši vienmuļāka, tāpēc jebkurš “jaunums” – saimnieka atnests ziedu pušķītis vai puķu pods, var izpelnīties neviltotu minča uzmanību. Īpaši ziņkārīgi ir kaķēni, kuri, garlaicības mākti, var mesties rotaļāties ar zaļajiem augiem.
Mājdzīvniekiem kaitīgāko augu topa augšgalā visbiežāk tik ierindota dīfenbahija, kas koši zaļā izskata un ērtās kopšanas dēļ rotājas uz daudzu māju palodzēm. Taču, ja kaķis pagaršo kādu no auga daļām, tas var ļoti spēcīgi saindēties un arī atlabšana dzīvniekam var būt ilga un smaga. Tāpēc, ja esi šī telpauga cienītājs, noteikti to novieto tā, lai pie tā nevarētu piekļūt nedz mājas mīlulis, nedz arī bērni.
Šobrīd ir liliju ziedēšanas laiks, taču četrkājaino draugu saimniekiem krāšņā zieda vietā labāk priekšroku dot citiem, jo visas auga daļas var būt kaitīgs kaķim – gan lapas, gan ziedputekšņi. Pat nejauši nosmērējis kažociņu un vēlāk nolaizot dzelteni noputējušo vietu, kaķis var saindēties. Tāpat mincim ir bīstamas arī narcises, hiacintes, amariļļi. Arī acālijas, hortenzijas, petūnijas, prīmulas, rododendrs, oleandrs. Salīdzinošu vieglāku saindēšanos var izraisīt ziemassvētku puķe, lupīnas, puķuzirnīši, jasmīni, alpu vijolītes, prīmulas, sniega rozes, delfīnijas.
Kādi ir biežākie saindēšanās simptomi kaķim?
Nereti savas nezināšanās dēļ kaķu saimnieki mīluļu acu priekšā burtiski noliek bumbu ar laika degli, nezinot, kurā brīdī tā var “sprāgt” un mājās atnestais ziedu pušķis vai uzdāvinātais istabas augs nodarīs būtisku kaitējumu mīlulim. Biežākie saindēšanas simptomi ir vemšana, caureja, siekalošanās, čūlas mutē, ļoti ātrs pulss, sirds mazspēja, smagākos gadījumos arī krampji un koordinācijas traucējumi. Novērojot jebkuru no šiem simptomiem, noteikti jāsazinās ar veterinārārstu, kurš ieteiks, kā rīkoties un palīdzēt kaķim.
Kā atturēt kaķi no telpaugu graušanas?
Nav noslēpums, ka mājas saimnieks ir kaķis un, ja viņš reiz nolēmis pagaršot kādu no telpaugiem, apgāzt puķupodu pakašāt tā zemi vai pagaršo puķūdeni, viņu atturēt ir visai izaicinoši. Radikāls risinājums, protams, ir kaitīgos telpaugus mājās, kurās ir kaķis nenovietot vispār, taču ir arī virkne mājdzīvniekiem draudzīgi zaļumi, kuri tikpat ļoti raisa četrkājaino draugu interesi un tiek ātri vien sabojāti. Viens no variantiem ir augu vai vāzi ar ziediem nolikt vietā, kur kaķis netiek klāt. Taču zinātāji stāsta, ka kaķus no augiem atturot ūdens, kas sajaukts ar citrona vai apelsīnu sulu. Kaķiem nepatīk citrusaugu smarža, tāpēc apsmidzinot ar šo maisījumu augu, mājdzīvnieks turēsies pa gabalu no tā graušanas. Savukārt augsnes noklāšana ar oļiem vai marmora bumbiņām neļaus kaķim kārpīt puķupoda zemi. Tāpat puķupodus var uzlikt uz folija, kas savukārt nepatīk kaķiem un, iespējams, mazinās mājdzīvnieka interese par tiem. Kā risinājums varētu būt arī uzmanības novēršana ar rotaļām vai alternatīva “dārziņa” ierīkošana tieši kaķim ar viņam tīkamiem augiem – piemēram, kaķumētru īpašo kaķu zāli, arī pētersīļiem vai salviju.
Izlasi arī:
- Populārākās kaķu slimības un to pazīmes
- Cik ilgi drīkst atstāt kaķi vienu?
- Kādas slimības suņiem un kaķiem izraisa ērces un kādas ir to pazīmes?
- Kā apturēt kaķi no kāpšanas uz auto?
- Kādas ir izplatītākās kļūdas suņu un kaķu barošanā?
Kaķis. Photo by Jimmy Chan from Pexels