Tomātu stādi, Pixabay.com/
Pirmo reizi ķeroties pie dārza darbiem - rušinoties dobēs vai siltumnīcā pašu rokām audzējot tomātus un gurķus, rodas jautājumi – vai darbojos pareizi? Vai augi un dārzeņi patiešām izaugs? Vai tiem pietiek vien ar aplaistīšanu? Vai gluži otrādi – nepieciešama papildus barība un mēslošana? Kā visu nesabojāt un patiešām tikt pie tik ilgi gaidītajiem un lolotajiem gardumiem? Televīzijas sievietēm “STV Pirmā!’ raidījuma “Māmiņu Klubs” vadītāja Rūta Dvinska uz savu jaunizveidoto karalisko siltumnīcu aicinājusi eksperti, lai noskaidrotu – kādas kļūdas pieļāvusi tās ierīkošanā, ko vajadzētu ar steigu darīt citādāk un kas jāņem vērā augus mēslojot?
Lai izaugtu bagātīga raža, svarīga ir ne tikai sēklu vai stādu izvēle, bet arī augu nodrošināšana ar vajadzīgajām barības vielām. Tāpēc ierīkojot siltumnīcu, ir būtiski sagatavot auglīgu pamata augsni, kuru papildināt ar organisko mēslojumu. “Augs jāsāk mēslot divas nedēļas pēc tā iestādīšanas, kamēr tas ieaugas,” dārzkopības “zelta likumu” atklāj zinātņu doktore lauksaimniecībā Valentīna Pole. Jo bieži vien pēc iestādīšanas tomātu vai gurķu stādi var būt badā – saknītes vēl nav tik ļoti attīstījušās, lai pašu spēkiem uzņemtu augšanai nepieciešamās barības vielas, tāpēc tās jāpievieno papildus. Tāpat jāņem vērā, ka augu nedrīkst mēslot, ja augsne ir sausa. Tādos gadījumos labāk augu vispirms apliet, pagaidīt, kad zeme kļūst mitra un tikai tad pievienot mēslojumu.
Īpaša rūpība nepieciešama augiem, kuri siltumnīcā stādīti atsevišķos podos vai kastēs – tie ne tikai cītīgi jālaista, bet arī papildus jāmēslo. Turklāt jāņem vērā, ka katrā no augšanas stadijām, mēslojums jāizvēlas citādāks – gan augšanas sākumposmā, kad augam nepieciešama papildus barība zaļās masas veidošanai, gan arī ziedēšanas un augļu posmā, kad prasības jau pavisam citas. Izvēloties mēslojumu, jāpievērš uzmanība tam, vai esat iecerējuši mēslot siltumnīcas, dārza, vai podā iestādītus augus. Saknēm, kuras atrodas ierobežotākā tilpumā, ieteiktu izvēlēties pilnībā šķīstošos vai šķidros mēslojumus. Arī puķēm vislabāk izvēlēties šķidro papildus barību. Savukārt zaļumiem – salātiem, dillēm, redīsiem, spinātiem – visbiežāk papildus mēslojums nav nepieciešams,” saka Valentīna Pole.
Pirms ķeries pie mēslojuma lietošanas, noteikti izlasi tā lietošanas instrukciju un to, cik daudz līdzekļa, cik bieži ir nepieciešams. Citādi vēlamā efekta vietā panāksi pretējo – augs tiks pārmēslots, uz lapām parādīsies plankumi, tās sāks dzeltēt,
Ieskaties, kā Rūta Dvinska iekārtojusi savu siltumnīcu un kādas vēl gudrības augu mēslošanā atklāj eksperte.
Tomātu stādi, Pixabay.com/