Ķirši. Foto: Marta Wróblewska/Pixabay
Kas var būt labāks kā ziemas vidū mieloties ar pašu rokām gatavotu ķiršu kompotu? Un ja tas vēl papildināts ar gaisīgu putukrējuma cepurīti... mmm! Izklausās kārdinoši, vai ne? Ja arī tev jau siekalas saskrējušas mutē, ir laiks ķerties pie ķiršu kompota pagatavošanas. Lūk, daži padomi, lai tas izdotos gluži kā bērnībā pie vecmāmiņas baudītais.
Atceries:
- Kompotā ogas nezaudē savas vērtīgās vielas un vitamīnus
- Visbiežāk kompotam izmanto skābos ķiršus, bet vari arī ziemai gatavot saldos. Taču tad cukurs jāpievieno teju uz pusi mazāk.
- Burkās var likt gan ķiršus ar kauliņiem, gan iepriekš no kauliņiem attīrītas ogas. Ja vēlies, lai kompots būtu ērtāks lietošanai un burkā satilptu vairāk, kauliņus no ķiršiem izņem.
- Ja ķiršus nav iespējams konservēt tūlīt pēc noplūkšanas, tos var uzglabāt dažas stundas, iegremdētus aukstā ūdenī vai vēsā telpā
- Ja plūksi ķiršus ar kātiņiem, tie ilgāk saglabāsies svaigi. Bez kātiņiem ogas ātrāk sabojāsies.
- Papildus garšas niansei, ķiršu kompotam vari pievienot nedaudz kanēļa miziņas vai pāris krustnagliņas
- Tāpat ķirši labi garšos kopā ar ērkšķogām, āboliem, bumbieriem, jāņogām
- Kompotam labāk izmanto parasto, balto cukuru, nevis specializētos ievārījuma cukurus.
- Gatavojot kompotus, svarīgi izmantot svaigas, nebojātas ogas, jāievēro maksimāla burku un vāciņu tīrība, kā arī pareizi jāsagatavo sīrups.
- Ķiršu kompotu gatavošanā visbiežāk tiek izmantotas divas pieejas – ar burku pasterizēšanu vai bez
- Ja vēlies nodrošināties, lai kompots pārāk ātri nesarūgtu, pēc pildīšanas burkās, ķiršus pasterizē. Visbiežāk izmanto šādu recepti:
Ķiršus nomazgā, nosusina, sapilda sterilizētas burkās un pārlej ar verdošu vai aukstu cukura sīrupu. Skābo ķiršu kompotam uz litru ūdens jāņem 400 līdz 600 g smalkā cukura, bet saldo ķiršu kompotam uz litru ūdens vari izmantot 300 līdz 400 g cukuram. Kompotu pasterizē 90 grādu temperatūrā. 05. litru burkas vāra 15 minūtes, litra burkas – 20 minūtes. Pēc pasterizēšanas burkas izceļ no katla un rūpīgi noslēdz ar vāciņu. Tad apgriež ar vāciņu uz leju un ļauj stāvēt 30 minūtes. Tad burku atkal apgriež otrādi un atdzesē istabas temperatūrā.
Taču tikpat labi vari gatavot arī ķiršu kompotu bez pasterizēšanas:
Saber ķiršus lielā katlā, pārlej ar ūdeni un brīdi pakarsē. Tā, lai krāsa nedaudz sāk mainīties. Tad ķiršus pilda burkās un virsū neaizskrūvējot uzliek vāciņu. Ūdenim, kurā karsējās ķirši, pieber cukuru un vāra sīrupu. Kad sīrups sāk burbuļot, to lej burkās virsū ogām un vāku stingri aizskrūvē.
Tiem, kuri vēlas ķiršu kompotu sagatavot vēl ātrāk, derēs šī recepte:
Ķiršus nomazgā, attīra no kauliņiem un ieber iepriekš sterilizētā litra burkā. Virsū uzber cukuru un līdz burciņas pusei pielej verdošu ūdeni (1l burkai nepieciešami 160 g ķiršu, 130 g cukura un 900 ml ūdens) Nedaudz sakrata līdz cukurs izšķīst, viegli aizvāko un atstāj uz 20 minūtēm. Tad pielej verdošu ūdeni līdz burciņas augšai un rūpīgi aizvāko. Apgriež burku ar vāku uz leju, apsedz ar dvieli un ļauj pilnībā atdzist.
Lasi arī:
Ķirši. Foto: Marta Wróblewska/Pixabay