Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Zemeņu stādīšana – kas jāņem vērā?

Katrā dārzā maza dobīte vienmēr tiek atvēlēta vieta populārajām un karaliskajām ogām – zemenēm, kas dārzā rada to īsto vasarīgo sajūtu – kad parādās pirmie zemeņu ziedi, kad tiek noplūkta sārta zemeņu odziņa, un, protams, to var nogaršot! Bet bieži rodas vēlme arī izaudzēt vairāk kā tikai vienu mazu dobīti ar zemenēm. Abos gadījumos, stādot zemenes, ir lietas, ko vērts ņemt vērā.

Sagatavo augsni

Zemenes var stādīt visu vasaru – no agra pavasara, līdz pat rudenim. Augsnei pirms zemeņu stādīšanas ir jābūt gan mēslotai, gan atbrīvotai no nezālēm, dažādām lapām. Piemērotākais augsnes skābums zemenēm ir vāja skābuma augsne (pH 5,5-6,5). Augsnei jābūt vieglai un nedaudz smilšainai un pietiekami mitrai.

Ja pavasarī plāno stādīt zemenes, jau iepriekšējā rudenī vajadzētu būt uzartai un sagatavotai augsnei. Ja sagatavo augsni tikai pavasarī, tad nav garantijas, ka zemenes nenīkuļos. Lai arī pirmās ogas var nogatavoties jau pirmajā gadā, bagātīgākā zemeņu raža gaidāma vien otrajā vai pat trešajā gadā. Ceturtajā gadā raža mazinās un tad ir laiks zemeņu stādus atkal pārstādīt.

Kur stādīt zemenes

Zemenes ik pēc 30-40 cm ar attālumu 40-50 cm starp rindām var stādīt vienkārši dobēs vai uz polietilēna plēves, melnās agroplēves vai ģeotekstila. Jāņem vērā, ka vienkārši dobēs stādītas zemenes nāksies daudz biežāk ravēt, kā arī laistīt, jo visi iepriekš uzskaitītie augsnes pārklājuma materiāli daudz labāk uztur gan mitrumu, gan augstāku temperatūru augsnē, līdz ar to, raža ir lielāka un ātrāka ar minimālu augu kopšanu, bet pašas ogas – lielākas un saldākas. Ja gaidāms sals naktīs, tad zemenes jāpārklāj ar balto agroplēvi, lai augi nenosaltu.

https://www.instagram.com/p/COsepO_tvFK/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

https://www.instagram.com/p/COqHQyrj8E3/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Zemenes pavisam mierīgi var stādīt arī puķu podiņos vai balkona kastēs. Tās var audzēt pat uz palodzes un balkona vai lodžijas, ja Tev nav savs dārzs, bet paša audzētas zemeņu ogas gan kārojas!

https://www.instagram.com/p/CMbRtSOHe_D/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

https://www.instagram.com/p/COshMwxB8Ax/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Zemeņu laistīšana

Lai zemenes augtu griezdamies, tām jābūt bagātīgi mitrai augsnei. Ja zemeņu dobīte nav liela, tad zemenes bagātīgi laistīt var ar lejkannu ar sietu. Tomēr liet uz augiem nav vēlams, jo tādējādi var rasties vairākas augu slimības.

Pirms zemeņu stādi sākuši ziedēt, tos bagātīgi laista 1-2 reizes, ražas laikā 2-4 reizes, pēc ražas ievākšanas – 2 reizes ar 2-3 spaiņiem ūdens uz kvadrātmetru zemeņu.

Gadījumos, kad nav iespēja zemenēm būt blakus ikdienā un karstajās, sausajās dienās katru dienu nodrošināt laistīšanu, kā arī tad, ja zemeņu plantācija ir gana liela, vērts ierīkot apūdeņošanas sistēmu. Tādējādi atkrīt rūpes par to, lai zemenes neizkaltu. Ar apūdeņošanas sistēmu tiek nodrošināts, ka tiek pietiekami mitrinātas augu saknes. Tas nodrošina arī to, ka augi būs pasargāti no slimībām, kas var rasties no pārmērīga lapu mitruma. Apūdeņošanas sistēmu ievieto 10cm dziļumā. Ar apūdeņošanas sistēmu zemenes laista 2 reizes nedēļā pēc ziedēšanas, bet pēc ražas ienākšanas - vienreiz nedēļā.

Liela sausuma gadījumā laistīšana būs nepieciešams biežāka.

Zemeņu mēslošana

Zemenēm augsni mēslo ar zemenēm paredzēto mēslojumu vai to, kuram augsts kālija (K) un kalcija nitrāta (NCa) daudzums gan pirms zemeņu stādīšanas, apstrādājot augsni, gan zemeņu ziedēšanas un ražas laikā.

Lasi arī:

Un noskaties video - kā Magone veido lecekti, varbūt noder idejai

Zemeņu stāds, Image by WikimediaImages from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas