Bērnu zobārstniecība, zobārsts Image by Michal Jarmoluk from Pixabay
Konsultē zobobārstniecības klīnikas “Zobu feja” zobārste dr. Jūlija Ustiča. Neskatoties uz to, ka cilvēkam var nebūt konkrētu sūdzību par zobu veselību, un zobi var izskatīties vizuāli labā stāvoklī, gan pieaugušiem, gan bērniem ir svarīgas regulāras profilaktiskas vizītes pie zobārsta, jo tās palīdz uzturēt labu zobu un smaganu veselību. Laicīga problēmas atklāšana agrā stadijā var palīdzēt izvairīties no sarežģītākas ārstēšanas, piemēram, sakņu kanāla terapijas vai pat zoba ekstrakcijas. Pieaugušajem ieteicams apmeklēt zobārstu vismaz divas reizes gadā, bērniem - trīs reizes gadā, ja zobārsts nenosaka citus apmeklēšanas laikus.
Dentālās apskates laikā zobārsts pārbaudīs mutes dobuma mīkstos audus: vaigu, mēles, mutes dobuma pamatnes un smaganu gļotādu, kā arī novērtēs mēles un augšlūpas saitītes. Zobārsts novērtēs zobu veselību, pārbaudot kariesa esamību, plombju un protēžu kvalitāti. Zobu rentgeni palīdzēs konstatēt starpzobu kariesu, bojājumus zem vecām plombēm vai plombju defektus, kurus nevar pamanīt ar neapbruņotu aci. Rentgenā var konstatēt zoba iekaisumu, novērtēt zoba sakņu stāvokli, to rezorbcijas pakāpi.
Zobārstniecības klīnikas “Zobu feja” zobārste dr. Jūlija Ustiča norāda, ka bērniem zobu rentgenā var redzēt zoba pastāvīgā aizmetņa tuvumu un novērtēt aptuveno zoba maiņas laiku. Var būt nepieciešams arī panorāmas rentgens, kas sniedz kopējo informāciju par zobu veselību, pozīciju un skaitu, periodonta stāvokli, kaula līmeni, žokļu un temperomandibulārās locītavas veselību, kā arī palīdz atklāt hroniskus un akūtus iekaisuma procesus zobos, žokļos un pat deguna dobumā. Piena sakodienā panorāmas rentgens ļauj novērtēt zobu saspiestību, aizmetņu skaitu, to pozīciju un attālumu līdz piena zobam. Tas palīdz laicīgi atklāt iespējamos virsskaita zobus vai pastāvīgo zobu aizmetņu trūkumu, tādā veidā izvēloties atbilstošo ārstēšanas taktiku, kā arī plānot ķirurga un/vai ortodonta apmeklējumu.
Apskates laikā tiks novērtēts arī aplikuma un zobakmens daudzums, kas ir akumulējies uz zobu virsmām un smaganu kabatās. Aplikums ir mīksta un lipīga baktēriju un to vielmaiņas aktivitātes produktu masa. Ja tas netiek laicīgi notīrīts, tas kalcificējas un kļūst par zobakmeni, ko nevar noņemt patstāvīgi, tīrot zobus mājas apstākļos. Šajā gadījumā ir nepieciešama profesionālā zobu higiēna, lai novērstu gingivīta un periodontīta attīstības risku.
Daudzām nedentālām saslimšanām simptomātika var izpausties mutes dobumā, ko var palīdzēt atklāt zobārsts, piemēram, vitamīnu un dzelzs deficīta pazīmes, osteoporozi, cukura diabētu, labdabīgos un ļaundabīgos veidojumus u.c.
Pēc izmeklēšanas zobārsts sniegs padomus par zobu diegošanu, pareizu tīrīšanas tehniku un higiēnas līdzekļu izvēli. Zobārsts informēs par fluorīdu lomu zobu veselības uzturēšanā, kā arī sniegs rekomendācijas hallitozes, kserostomijas un paaugstināta zobu jutīguma gadījumā.
Bērnu zobārstniecība, zobārsts Image by Michal Jarmoluk from Pixabay