Tas, ka pie zobārsta jādodas regulāri, nu jau zināms katram. Bet, vai katrs ievēro to, ka regulāri jāveic arī profesionāla zobu higiēna?
Kaut arī var šķist, ka higiēna nav tik nopietna lieta, kā pati zobārstniecība, tomēr tā ir stūrakmens zobu veselības profilaksē, jo tieši tīri zobi mazina risku iedzīvoties zobu saslimšanās un smaganu iekaisumos, kā arī higiēnists laicīgi pamana kādus zobu bojājumus, kurus zobārsts pēc tam var viegli salabot pašā sākuma stadijā.
Vizītes pie zobu higiēnista nozīmi skaidro zobārstniecības klīnikas “Insla” vadītāja Ingvilda Jankovska.
- Pie zobu higiēnista ideāli būtu doties reizi pusgadā, vai vismaz reizi gadā. Un īpaši noderīgi veikt šo rūpīgo zobu tīrīšanu ir pirms zobārsta apmeklējuma.
- Higiēnists apskatīs zobu vispārējo stāvokli un, ja konstatēs kādus bojājumus, ieteiks klientam drīzumā apmeklēt arī zobārstu.
- Zobiem tiks noņemts mīkstais aplikums un arī zobakmens. Šīs manipulācijas tiek veiktas ar ultraskaņu un arī ar rokas instrumentiem. “Insla” vadītāja Ingvilda Jankovska atklāj, ka nopietnāka zobakmens gadījumos var tikt veikta arī anestēzija, lai procedūra būtu klientam patīkamāka, kā arī noņemšana var tikt veikta ne visiem zobiem uzreiz, bet pa kvadrantiem, sadalot tīrīšanu vairākās vizītēs.
- Pēc tam zobi tiek pulēti ar dažādiem uzgaļiem, izmantojot īpašas pastas. Šo pulēšanu iespējams veikt arī ar “AirFlow” metodi, kad zobus pulē ar gaisa spiedienu vadīti sodas graudiņi. Šī metode īpaši noderīga būs tiem, kam zobus klāj pigmenta plankumi no pārlieku izteiksmīgas krāsa ēdienu, dzērienu lietošanas, kā arī smēķētājiem.
- Higiēnists izdiegos zobu starpas un pastāstīs par pareizu zobu tīrīšanu ikdienā.
- Noslēgumā zobi tiek pārklāti ar fluoru saturošu gēlu vai laku, kas ne tikai nostiprinās zoba emalju, bet pasargās zobus no pārlieka jutīguma pēc tīrīšanas procedūrām.
- Protams, higiēna jāveic ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem, kuriem higiēnista padomi par pareizu zobu kopšanu būs īpaši noderīgi. Turklāt bērniem un jauniešiem iespējams veikt ļoti noderīgu profilakses procedūru – uzklāt silantus. Tos uzklāj uz zoba kožamās virsmas, tādējādi aizpildot virsmā esošās rieviņas, kuras līdz galam nevar iztīrīt ar zobu birsti. Tas samazina iespēju tur rasties bojājumiem un attīstīties kariesam.
Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas