You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā novērst grauzēju iekļūšanu jūsu mājās?

Žurka, foto: Joshua J. Cotten , unsplash.com

Žurka, foto: Joshua J. Cotten , unsplash.com

Rudens un ziemas mēneši ir tas gada laiks, kad žurku, peļu un citu grauzēju aktivitātes mūsu mājokļus apdraud visvairāk. Laikam kļūstot vēsākam, grauzēji sāk meklēt vietu, kur ērti pārziemot siltumā, kā arī barības un ūdens tuvumā. Ļoti bieži šiem kritērijiem atbilst cilvēku dzīves vieta, un grauzējiem netrūkst izdomas un neatlaidības tajās iekļūt.

Grauzēju iznīcināšana pašu spēkiem vai piesaistot profesionāļus ir diezgan sarežģīts un nepatīkams pasākums, kas daļai cilvēku nav morāli pieņemams.

Lai līdz šādai vajadzībai nenonāktu, deratizācijas, dezinsekcijas un dezinfekcijas uzņēmuma SIA “Profilakse” speciālisti ir sagatavojuši savus ieteikumus par profilaktiskajiem pasākumiem, kas novērsīs vai vismaz padarīs mazāk iespējamu šo nelūgto kaimiņu ierašanos.

Mājā – pārbaudiet grauzēju iespējamos iekļūšanas ceļus

Žurkas un peles ir daudz vienkāršāk neielaist mājā, nekā pēc tam dabūt no tās prom. Cauri sienām šie dzīvnieki parasti negraužas, taču bez grūtībām spēj uzrāpties pa sienam un atrast kādu spraugu pažobelē vai siltinājuma slānī. Īpaši priecīgas peles un žurkas būs par vīteņaugiem, tuvu mājai augošiem kokiem vai uz nakti atstātu atvērtu logu.

Plānojot piemājas apstādījumus, der atcerēties, ka starp māju un kokiem, krūmiem vai citiem kupli lapojošiem augiem būtu vēlams atstāt vismaz pāris metru platu ar bruģi klāta joslu. Tas padarīs grauzēju iekļūšanu mājā sarežģītāku, jo viņiem nebūs, kur paslēpties.

Iestājoties aktīvajai grauzēju sezonai, vēlreiz pārliecinieties, vai mājā, bēniņos vai pagrabā nav radušās spraugas. Tur, kur šīs atveres ir nepieciešamas, piemēram, ventilācijas lūkas mājas apakšā, zem jumta un visur citur, ir jāaprīko ar izturīgu metāla sietu.

Grauzējus kā magnēts pievelk arī barības smarža un pieejamība, tādēļ nekad to neatstājiet brīvi pieejamā vietā. Ja pastāv grauzēju ieviešanās draudi, visa pārtika, ieskaitot maizi, augļus, saldumus un citas lietas, kuras mēdzam atstāt atklātā vietā, ir jāuzglabā vai nu ledusskapī vai cieši noslēgtos traukos.

Kas grauzēju profilaksei jāpaveic dārzā un pagalmā?

Ja jums ir dārzs vai privāta teritorija, arī tur grauzēji var saskatīt ārkārtīgi daudz vilinošu iespēju iekārtoties uz dzīvi - krūmāji, biezi zālieni, lapu, komposta vai atkritumu kaudzes, kurmju rakumi, citu dzīvnieku izraktās alas, kā arī – malkas krāvumi un šķūnīši, saimniecības ēkas, pirtis, koka terases, suņu būdas un jebkura cita pieejama būve.

Atcerieties, ka grauzēju profilakses pasākums Nr. 1 ir – tīrība un kārtība it visā, kā iekštelpās, tā teritorijā. Beidzoties aktīvajai dārzkopības sezonai, atstājiet dārza teritoriju cik iespējams sakoptu – aizvāciet lapu un drazu kaudzes, kritušos augļus un ogas, noglabājiet ražu drošā vietā, aizberiet alas. Līdzīgi kā dzīvojamā ēkā, pārbaudiet un aiztaisiet visas atveres un šķirbas arī visās palīgēkās.

Ja teritorijā mitinās mājdzīvnieki, sekojiet, lai viņu bļodās ēdiens atrastos tikai barošanas brīdī, bet nebūtu pieejams starplaikos. Suņa vai kaķa klātbūtne, pat ja viņš nemedī, arī ir viens no faktoriem, kas izraisīs grauzējos diskomfortu un var nostrādāt kā dabisks grauzēju atbaidītājs.

Grauzēji mēdz nodarīt kaitējumu arī dārza augu jaunajiem dzimumiem. Gatavojieties ziemai, augus ieteicams apsegt ar skujkoku – egles, priedes vai kadiķa – zariem. Skuju smailie gali grauzējam traucēs, un tiem nebūs ērti veidot migu vai rakņāties.

Dārzā var uzstādīt arī speciālas ultraskaņas ierīces peļu, žurku, kurmju un caunu atbaidīšanai. Tās ir diezgan efektīvas, tikai pareizi jāaprēķina to darbības rādiuss, skaits un izvietojums – gadās, ka grauzēji vienkārši aizdodas uz citu dārza stūri un turpina postījumus.

Jebkurā gadījumā, ja nepieciešams kompetentu un pieredzējušu speciālistu padoms vai palīdzība jebkurā ar grauzēju vai insektu problēmu saistītā jautājumā – droši vērsieties pie SIA “Profilakse” , kas šajā nozarē strādā jau vairāk nekā 25 gadus.


Žurka, foto: Joshua J. Cotten , unsplash.com

Žurka, foto: Joshua J. Cotten , unsplash.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas