Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā pavadīt 2020. gadu bez alkohola pārmērībām?

Šampanietis, Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Šampanietis, Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Decembris ir tas mēnesis gadā, kurš mūsu prātos visvairāk no visiem saistās ar svētku svinēšanu. Šogad gan svētki būs klusāki un svinēšana koncentrēsies galvenokārt pašu mājās, tomēr pēdējo mēnešu notikumi, stress un neziņa dara savu – arī šādos apstākļos, pat bez jautrām ballītēm ar visu no tā izrietošo, pastāv iespēja gluži nemanot pārmērīgi aizrauties ar grādīgo dzērienu patērēšanu.

Sadarbībā ar ārstu narkologu Edvīnu Jaunušānu sniegsim jums dažus ieteikumus, lai tā nenotiktu, lai savām 2020.gada raizēm jūs nepievienotu vēl jaunas, un 2021.gadā iesoļotu veseli, enerģiski un joprojām labās attiecībās ar tuviniekiem, kas šai īpatnējā laikā ieguvušas īpašu, nenovērtējamu nozīmi.

Bez aizliegumiem, bet ar prātu un izjūtu

Tā nu vēsturiski ir iegājies, ka Eiropas valstu kultūrā alkoholiskie dzērieni ir klātesoši dažādās dzīves situācijās, un tas visticamāk pārskatāmā nākotnē arī nemainīsies. Arī vairākuma pieaugušo Latvijas iedzīvotāju prātos iesakņojusies pārliecība, ka mērena alkohola lietošana principā nav nosodāma, un ir pat neatņemama sastāvdaļa svētkos un citos īpašos brīžos.

Protams, ideālais variants būtu atteikties no alkohola pilnībā, tomēr saprotam, cik grūti īstenojams lēmums tas būtu, galvenokārt jau pastāvošo tradīciju un mūsu pašu domāšanas veida dēļ. Sevi lauzt nevajag, jo īpaši svētku periodā ne. Mēs visi zinām, ka kategoriski aizliegumi izraisa pretēju efektu, un nedod vēlamo rezultātu.

Bet jums jāsaprot viena lieta – alkoholiskie dzērieni, līdzīgi kā cepeši un pīrāgi, piparkūkas un tortes ir gastronomiska bauda svētkiem, īpašām situācijām, ko nevajadzētu pārvērst par ikdienas ieradumu. Laba vīna glāze pie izmeklētām vakariņam, alus vasaras sporta spēlēs ar kolēģiem, interesants kokteilis pilsētas stilīgākajā bārā – tie ir dzīves mazie svētki, nevajag tos sev laiku pa laikam aizliegt. Galvenais – uzsvaru šajās situācijās lieciet uz dzēriena (izvēlieties tikai kvalitatīvus dzērienus!) nianšu izgaršošanu, mirkļa burvību un skaistām atmiņām, bet nekādā gadījumā ne uz daudzumu!

Nemāniet sevi - alkohols nemazina stresu

Veselība, darbs, ienākumi, tuvinieki, ierastās dzīves kārtības zaudēšana, ierobežojumi un neziņa par nākotni .. protams, 2020.gada izskaņu mēs sagaidām vairāk noraizējušies nekā jebkad iepriekš. Šī trauksmainā situācija plus vēl fakts, ka daudziem atkritusi vajadzība ik dienu doties uz darbu, kļūst par labvēlīgu augsni tādam potenciāli bīstamam ieradumam kā ikvakara iedzeršana.

Jums šķiet, ka alkohols palīdz mazināt stresu, bet tā ir mānīga sajūta. Patiesībā alkohols ir depresants, un pēc īsas ķīmisko procesu izraisītas eiforijas sajūtas jūsu vispārējais pesimisms tikai pieaugs. Pat ja nedzerat tik daudz, lai nākamajā dienā ciestu no izteiktas paģiru sajūtas, jūsu darba spējas un domas skaidrība būs pazeminātas, jūs jutīsieties hroniski noguris un apātisks.

Veidojiet veselīgākus ieradumus !

Pamēģiniet izdarīt ar sevi eksperimentu – vakara alus vai vīna glāzi aizstāt ar kādu bezalkoholisku dzērienu, piemēram, tēju vai sulu. Ņemiet pašu tīkamāko šķirni! Pirmajā nedēļā tas var būt grūti, ieradumam ir liels spēks, būs sevi mazliet jāpārvar. Taču jau otrajā nedēļā pamanīsiet izmaiņas – tieksme pēc alkohola devas ies mazumā, bet no rīta labāk spēsit pamosties, būsit možāks, mierīgāks un optimistiskāks.

Ja šķiet, ka bez alkohola nebūs iespējams aizmigt, galvas izvēdināšanai labi noderēs pastaiga vai kāda sporta aktivitāte svaigā gaisā. Jā, arī ziemā! Tas būs vēl viens veselīgs ieradums jūsu jaunajai dzīvei!

Līdzīgi kā cilvēki, kas mēģina pārvarēt saldumu atkarību, arī jums alkohola krājumus mājās labāk neturēt. Ja pēkšņi uznākušā vājuma brīdī pudele būs pa rokai, tā visdrīzāk tiks arī iztukšota. Arī ģimenes svinībām sagādājiet limitētu daudzumu kāda laba dzēriena, bet bez “rezevītes”.

Ejot maziem solīšiem, jūs ar laiku sapratīsit, ka jaunie ieradumi pamazām nostiprinās, un alkohols jums vairs nav tik nepieciešams, ka vēl nesen šķita.

Ja tomēr saprotat, ka esat aizgājis krietni par tālu, lai jums būtu pa spēkam ievērot šos ieteikumus un paša spēkiem tikt galā ar pieaugošo alkohola atkarību, atcerieties – meklēt speciālista palīdzību nav nedz kauns, nedz vājums. Izmantojiet šo iespēju!


Šampanietis, Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Šampanietis, Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas