Foto: "Unsplash"
Mitrā augsne Vidzemē un Latgalē apgrūtina sējas darbus, aģentūrai LETA pauda Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas eksperts Andris Skudra.
Viņš sacīja, ka sējas darbus bija plānots sākt aprīļa sākumā, tomēr Vidzemē un Latgalē mitrā pavasara dēļ tie ir sākti tagad. Skudra atzīmēja, ka pēc rudens augsne bija ļoti piemirkusi, kā arī pēdējo nedēļu sniegs un lietus augsnei neļāva apžūt.
Pārāk mitri bijuši arī rudens arumi, un tos bija nepieciešams irdināt un žāvēt, norādīja Skudra, piebilstot, ka tikai tagad ir iespējams pa laukiem braukt ar vieglajām sējmašīnām, kamēr ar smagajām sējmašīnām tas vēl joprojām nav iespējams, jo tās mitrajā augsnē grimst.
Skudra atzīmēja, ka sējumi, kas nepārziemoja, patlaban tiek pārsēti. Tomēr laukos, kas labi pārziemojuši, intensīvi un lielā īpatsvarā izplatās kaitēkļi. Viņš pauda, ka, lai pasargātu sējumus, laukus nepieciešams smidzināt ar augu aizsardzības līdzekļiem. Zemgalē smidzinājumi veikti nedēļu atpakaļ, bet Vidzemē pirms pāris dienām.
Taujāts par augļu kokiem, Skudra norādīja, ka plūmes Zemgalē tikko sākušas ziedēt, kamēr ābelēm pumpuri vēl veras vaļā, tāpēc laikapstākļu bojājumi nav novērojami. Viņš stāstīja, ka Vidzemē ziedēšana varētu sākties nākamnedēļ un kā risku atzīmēja temperatūras svārstības, kas varētu piemeklēt Latviju nākamajā nedēļā. Plūmēm sākot ziedēt un uznākot salam, pumpuri var apsalt un iet bojā.
Tāpat LLKC pārstāvis atzīmēja, ka rapšus sals neietekmēs, tomēr tagad tie sāk ziedēt un tas var ietekmēt apputeksnēšanās procesu.
Savukārt "Zemnieku saeimas" pārstāvji atzīmēja, ka pārsēšanu savos laukos veikuši aptuveni 80% biedru. Trešā daļa no saimniekiem ir pārsējuši vairāk nekā 30% no saviem sējumiem.
LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijā. Tā mērķis ir, apzinoties atbildību par lauku vidi, veicināt lauku labklājību, nodrošinot klientiem pieejamību zināšanām, konsultācijām un citiem ar nozari saistītiem pakalpojumiem.
Foto: "Unsplash"