Rabarberi, foto by safran7, pixabay.com
Sācies veselīgā un skābā kraukšķa – rabarbera laiks. Tiem, kam svaigs, cukurā pamērcēts rabarbera kāts, šķiet pārāk skābs, to biežāk izmanto saldajos ēdienos, kūkās, plātsmaizēs, ķīseļos un ievārījumos. Taču tikpat labi rabarbers var piešķirt neparastāku garšas niansi arī gaļas ēdieniem, īpaši marinādēm.
Turklāt 100 gramos rabarbera ir vien 14 kalorijas, tāpēc tie ir ne tikai vērtīgs vitamīnu avots, bet arī labs līdzeklis cīņā ar lieko svaru. Diētu cienītāji vienu no trim dienā uzņemtajām maltītēm aizstāj ar vārītiem rabarberiem, kas papildināti ar liesu pienu, bezpiedevu jogurtu vai kādu citu diētisku produktu. Šādi esot iespējams mēnesī zaudēt pat 4 kilogramus!
Interesanti, ka sākotnēji rabarberus izmantoja nevis ēdienu gatavošanai, bet gan medicīnā – astmas ārstēšanai un gremošanas procesu veicināšanai, kā arī aprūpēja kā krāšņumaugus. Pārtikā tos sāka izmantot 17. gadsimta beigās, kad arvien pieejamāks kļuva cukurs, kas palīdzēja nomākt auga izteikti skābo garšu. Rabarbera kāts satur daudz nozīmīgus vitamīnus un mikroelementus – C vitamīnu, kas normalizē holesterīna līmeni, kāliju un kalciju, kas uzlabo redzi, stiprina kaulus un nervu sistēmas darbību, kā arī dažāds skābes, kas stimulē vielmaiņu. Tomēr pārmērīgi gan nevajadzētu aizrauties ar rabarberu ēšanu, jo uzņemti pārāk lielās devās, tie var izraisīt caureju, sliktu dūšu, pat nespēku un sirdsdarbības traucējumus. Tāpat sastāvā esošo oksalātu dēļ, rabarberus nav ieteicams ēst cilvēkiem, kuri sirgst ar nierakmeņiem.
Tiem, kuriem nepatīk izteikti skābā rabarberu garša, dobē jāmeklē pēc sarkaniem kātiem – tie būs saldāki par pārējiem. Jāņem vērā, ka rabarberus ieteicams uzturā lietot tikai līdz Jāņiem, jo pēc tam kātos palielinās skābeņskābes koncentrācija, kas var būt kaitīga cilvēka organismam.
Receptes
Rabarberi marinādē un ķīselī – izmēģini jau šodien!
Laiks ārā kļūst arvien patīkamāks, tāpēc jau šajā nedēļas nogalē, sarīkojot grila ballīti dārzā, izmēģini neparasto rabarberu marinādi. Rabarberu sulas skābums lieliski mīkstinās cūkgaļu un piešķirs tai ļoti labu garšu. Uz 1.5 kilogramiem cūkgaļas nepieciešami 3 lieli rabarberu kāti. No tiem sulu spiedē izspied sulu, ar kuru ierīvē gaļu. Tāpat marinādi papildini ar citām garšvielām – sāli, pipariem, cukuru, nedaudz etiķa. Gaļu atstāj tajā 4 līdz 6 stundas un aidā – laižam grilēt!
Savukārt kārumnieki garšas kārpiņas aicināti palutināt ar populārās ēdienu blogeres Zanes Grēviņas gardo rabarbera ķīseli ar klimpām, kas garšos gluži kā bērnībā. Viņa recepti papildinājusi ar vasarai raksturīgo našķi – zemenēm, bet tikpat labi ķīselis garšos tikai ar rabarberiem.
Zemeņu-rabarberu ķīseļa pagatavošanai:
400g zemenes
400g rabarberu kāti
2l ūdens + 200ml auksts ūdens kartupeļu cietes iejaukšanai
100g jeb 6 ēd.k. kartupeļu ciete
250g cukurs
1 tējk. Vaniļas cukurs ar vaniļas gabaliņiem
Klimpu pagatavošanai:
250g kviešu milti
2 olas
200ml piens
1/2 tējk. sāls + 1 ēd.k. sāls klimpu vārīšanai
2 ēdamkarotes cuturs
Pagatavošana:
1. Katliņā lej ūdeni, tajā iejauc cukuru un lēnām karsē uz vidējas uguns.
2. Tikmēr nomizo rabarberus, sagriež apm. 1 cm nelielos gabaliņos, ber katliņā un vāra kādas 3 min.
3. Zemenēm noņem lapiņas, sagriež uz pusēm vai 4 daļās un ber klāt rabarberiem, turpina vārīt vēl kādas 3-4 min.*
4. Šajā laikā atsevišķā trauciņā sajauc kartupeļu cieti un auksto ūdeni. Zem katliņa samazina karstumu, iejauc un izšķīdina vaniļas cukuru ar vaniļas gabaliņiem, tad iemaisa kartupeļu cieti+ūdeni un karsē, kamēr ķīselis sabiezējis.
5. Pēcāk katliņu noņem no plīts un atstāj ķīseli atdzist.
6. Pagatavo klimpas - bļodā sakuļ olas, pievieno cukuru un sāli, tad pieber miltus un iejauc pienu. Klimpu masai jāsanāk nedaudz vijīgai, bet tā nevar pilēt.
7. Katliņā uzkarsē kādus 2.5-3l ūdens, tajā izšķīdina sāli. Kad ūdens sācis lēnām burbuļot, nedaudz samazina uguni un ar tējkaroti tajā pa vienai ieplunkšķina klimpu masu.**
8. Gatavās klimpas atdzesē vai siltas liek bļodiņās pie izvārītā rabarberu-zemeņu ķīseļa, un izbauda bērnības klasiku.
Rabarberi, foto by safran7, pixabay.com