Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tiesa: Bērniem nav tiesību prasīt mirušajiem vecākiem kriminālprocesā nodarītā kaitējuma atlīdzību

Tiesas zāle. Foto: Zane Bitere/LETA

Tiesas zāle. Foto: Zane Bitere/LETA

Augstākā tiesa (AT) atstājusi negrozītu Administratīvās rajona tiesas tiesneša lēmumu daļā, ar kuru atteikts pieņemt pieteikumu par pieteicēja tēvam, kurš pēc nāves reabilitēts, kriminālprocesā nodarītā kaitējuma atlīdzināšanu.

AT aģentūru LETA informē, ka pēc tēva nāves dēls iesniedza pieteikumu kriminālprocesa turpināšanai, lai panāktu mirušā reabilitāciju. Kad kriminālprocess bija izbeigts ar reabilitējošu lēmumu, dēls iesniedza Ģenerālprokuratūrā iesniegumu par kriminālprocesā nodarītā kaitējuma atlīdzināšanu. Iesniegums tika noraidīts. Dēls vērsās tiesā, tomēr tiesnesis viņa pieteikumu atteicās pieņemt.

Izskatot blakus sūdzību par atteikumu pieņemt pieteikumu, AT neapšaubīja, ka reabilitētai personai ir tiesības prasīt atlīdzināt kaitējumu, ja tāds ir nodarīts ar iestādes, prokuratūras vai tiesas prettiesisku vai nepamatotu rīcību. Taču šajā gadījumā atlīdzinājumu ir lūdzis nevis reabilitētais, bet gan pieteicējs kā reabilitētās personas mantinieks.

Saskaņā ar vispārējo kārtību atlīdzinājumu par nepamatotu tiesību aizskārumu piešķir personai, kuras tiesības nepamatoti aizskartas. Likumdevējs ir tiesīgs paredzēt izņēmumus un noregulēt konkrētus jautājumus atšķirīgi no vispārējās kārtības, taču šajā gadījumā tas nav darīts. Likumdevējs nav paredzējis, ka pēc personas nāves tās mantiniekiem būtu tiesības prasīt atlīdzību par mirušajam dzīves laikā kriminālprocesā nodarīto kaitējumu.

Lai gan strīdus jautājums ir valstij un visai sabiedrībai nozīmīgs, diskusijas Saeimā par to nav notikušas. Kā uzsvērusi Satversmes tiesa, par ikviena tāda svarīga un nozīmīga valsts un sabiedrības dzīves jautājuma reglamentāciju, kuros nepieciešama konceptuāla izšķiršanās un politiska diskusija, jālemj likumdevējam pašam.

Līdz ar to AT, ievērojot varas dalīšanas principu, neatrada tiesisku pamatu pieņemt pieteicēja pieteikumu par kaitējuma atlīdzinājumu citai, lai arī tuvai, personai un pārsūdzēto lēmumu attiecīgajā daļā atzina par pamatotu.

Tiesas zāle. Foto: Zane Bitere/LETA

Tiesas zāle. Foto: Zane Bitere/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas