Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Cik bīstami ir nelūgtie kaimiņi prusaki jeb tarakāni

Tarakāni ir īpaši izplatīti daudzīvokļu ēkās un no viena ieklīduša sugas pārstāvja izaug vesela kolonija. Prusaki ir ne tikai grūti iznīcināmi, bet arī ļoti bīstami cilvēkiem, jo pārnēsā dažādas dzīvībai bīstamas baktērijas.

Prusaks – superkukainis

Mūsdienu tarakānu senči dzīvojuši jau pirms 354 - 295 miljoniem gadu. Par superkukaini prusakus padara to izturība un spēja reģenerēt jeb ataudzēt ķermeņa daļas - kājas un ūsas. Pārvietošanās ātrums spēj sasniegt pat 1km stundā, kas kukaiņiem nav maz. Tiem piemīt spēja izdzīvot praktiski jebkādos apstākļos. Bez barības tarakāni var izdzīvot trīs mēnešus, bez ūdens – mēnesi un pat gaisa trūkums tiem netraucē pat 45 minūtes.

Izrādās, ka tie ir domā grupveidīgi un arī lēmumus pieņem attiecīgi. Eksperimentu laikā, kas veikti ar prusakiem, noskaidrojās, ka, ja kolonija nespēj satilpt vienā telpā, kukaiņi dalās vienāda skaita iespēju robežās lielākās grupās.

Kur prusaki sastopami

Vai tarakāni redzēti tikai mājokļos? Patiesībā kopumā pasaulē ir aptuveni 4000 dažādu tarakānu sugu. Lielākā daļa dzīvo tropos. Eiropā līdz šim atklātas aptuveni 130 dažādas prusaku sugas, no kurām Latvijas teritorijā sastopamas 4. Mums zināmākie un bīstamie ir mājokļu tarakāni – melnas prusaks un virtuves melnais prusaks, otras divas – ziemeļu un meža prusaka sugas dzīvo mežos.

Biežāk sastopami tie ir daudzstāvu mājās, sevišķi mikrorajonu paneļnamos, jo tajos ir atkritumu vadi un kanalizācijas komunikācijas, kuros tie netraucēti var audzēt savas kolonijas un ērti pārvietoties.

Tā kā tarakāni ir siltuma cienītāji, mājās tie visbiežāk izmitinās aiz gāzes plītīm, pie sildierīcēm, aiz ledusskapja, virtuves skapīšos un citās elektroierīcēs. Arī mēbeles, it sevišķi virtuves skapīši, tiem iecienītas dzīvesvietai.

Kādu kaitējumu tie veic

Prusaki ne tikai var radīt bojājumus elektroierīcēm, kuros tie uzturas, rada smaku telpās, bet galvenais – tie ir veselībai bīstami!

Tarakānu līdzās dzīvošana saasina astmas simptomus, kā arī palielina risku saslimt ar:

  • dažādām zarnu infekciju slimībām, tādām kā dizentēriju, holēru un vēdertīfu
  • plaušu infekcijas slimībām – difteriju un tuberkulozi
  • parazītiskiem tārpiem
  • alerģijām, tai skaitā izraisa astmu.

Guļošiem cilvēkiem un dzīvniekiem, prusaki mēdz kost.

Kā ar tiem cīnīties

Protams, kārtības uzturēšana telpās, ēdienu glabāšana slēgtos traukos un ūdens pieejamības liegšana ir pamats cīņai ar tarakāniem. Ir vairākas dabīgas un pašrocīgas metodes, ar kurām cīnīties, taču neviena no tām nav gana efektīva, lai atbrīvotos no kolonijām pavisam. Ja sākumā šķiet, ka prusaki iznīcināti vai aizbēguši, tie pavisam drīz mēdz atgriezties. Turklāt indīgās vielas, kas tiek lietotas to iznīcināšanai arī var veicināt veselības problēmas, sevišķi uzmanīgiem jābūt, ja mājās dzīvo mazi bērni.

Pats efektīvākais veids, kā iznīcināt tarakānu jeb prusaku kolonijas, ir pieaicinot profesionāļus. “LAT ČIEK” veic dezinsekciju ne tikai telpās, bet arī ārpus tām. Kā arī iznīdē ne tikai tarakānus bet arī citas kukaiņu kolonijas, kā piemēram, blusas, blaktis, skudras, iršus, lapsenes, ērces.

Savukārt, ja par nelūgtiem ciemiņiem uzradušās žurkas un peles, “LAT ČIEK” nāks palīgā un veiks deratizāciju.

Tarakāns, Foto no Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas