pixabay.com
Lakši jeb tā saucamie meža ķiploki ir daudzgadīgs sīpolaugs, kas aug Latvijas mežos. Taču ņem vērā – savvaļus lakši ir ierakstīti Latvijas Sarkanajā grāmatā un tos lasīt nedrīkst. Taču tos var audzēt no sēklām, kas ievestas no ārzemēm, vai iegādāties tirgū – pirms tam pārliecinoties, ka pārdevējs ir godprātīgi ticis pie šī svaigā labuma! Laksis, līdzīgi kā daudzas citas "ēdamās nezāles", ir īsta uzturvielu bumba – tā sastāvā ir ēteriskās eļļas, antioksidanti, fermenti, vitamīni un minerālvielas, tādēļ tas ir īpaši vērtīgs lietošanai uzturā.
Pirmās lakšu buntītes tirgū sāk parādīties aprīlī, taču tad to lapiņas vēl ir pavisam mazas. Īstais lakšu laiks ir maijs un jūnija sākums, tad tie arī sāk ziedēt. Lakšu lapas ir līdzīgas maijpuķīšu lapām, paberzējot tās smaržo pēc ķiplokiem un lakši zied ar sīkiem baltiem ziediņiem. Pēc to ziedēšanas lakši vairs īsti nav ēdami, jo to virszemes daļas nonīkst – tāpēc ir jāķer mirklis pavasarī un vasaras sākumā! Ja vēl neesi lakšus nogaršojis, te dažas idejas, kā laksi var izmantot dažādu ēdienu pagatavošanā.
Ko pagatavot no lakšiem?
- Lakšu pesto! Videorecepti atradīsi zem raksta – ļoti vienkārši, ātri un nepieciešamas tikai dažas izejvielas! Ēd ar maizi, pastu vai liek salātos.
- Sakapātu meža ķiploku pievieno kefīram asākai garšai, salātu mērcēm uz krējuma vai kefīra bāzes, kā arī aukstajai zupai – tas dos vieglu un pikantu, taču neuzbāzīgu ķiploka garšu un daudz, daudz vitamīnu
- Pievieno biezpienam, gluži kā jebkurus citus zaļumus
- Iejauc salātos kopā ar spinātu vai rukolas lapiņām, vai to vietā
- Piegriež jebkuriem paštaisītiem mīklas izstrādājumiem – maizei, makaroniem vai pelmeņiem.
- Var arī izmantot kā pildījumu kopā ar vārītu olu, biezpienu vai sieru dažādiem pīrāgiem.
pixabay.com