Mūsu iepirkumu plānošana un svinību rīkošana, un lielā vēlme iepriecināt viesus, šad tad ir pārspīlēta.
Piemēram, ja ciemos nāks seši līdz astoņi cilvēki – nereti produkti tiek nopirkti desmit cilvēkiem. Vislabāk ir tad, ja vienīgais par ko pēc svinībām ir jāpārupējas ir tukšie trauki, nevis neapēstais ēdiens.
Dārgākais ēdiens ir tas, kuru mēs izmetam ārā. Taču pārdomāta produktu uzglabāšana un izlietošana ir ne tikai ieguvums mūsu maciņam, bet arī veselībai, labsajūtai un planētai!
“Getliņi EKO” “Leftover” ēdiena gatavošanas meistarklases ietvaros, šefpavārs Lauris Aleksejevs un IG satura veidotāja, pavārgrāmatas “Garšīgs nav sarežģīts” autore, Elizabete Valujeva Āgenskalna tirgū sanākušajiem interesentiem demonstrēja noderīgas receptes, ko pagatavot no ēdiena, kas paliek pāri pēc svētkiem, varbūt arī Tev tās noderēs, lai svētkos neapēsto neizmestu ārā, bet saprātīgi iekļautu jaunos ēdienos!
Laura Aleksejeva receptes
Maizes kraukšķi/čipši jeb kā maizei dot otro iespēju
Sastāvdaļas:
- sakaltusi rupjmaize
- sāls
- citas garšvielas pēc izvēles (piemēram, kumīns), milti
Pagatavošana:
Sakaltušo maizi aplej ar verdošu ūdeni un ļauj tai piebriest. Ūdens jāpielej tik daudz, lai maizei uzbriestot, masa nebūtu šķidra. Pievieno nedaudz sāli, kumīnu vai citas garšvielas pēc izvēles un miltus. Ja ir vēlme, var pievienot arī ķimenes vai saulespuķu sēklas. Ar mikseri izveidoto masu samaļ viendabīgā konsistencē, lai tajā nebūtu lieli maizes gabali. Var izmantot arī blenderi.
Viendabīgo masu uzliek uz silikona pamatnes vai pergamenta papīra. Masas biezumu var izvēlēties pats – ja vēlas plānākus čipšus, tad masu taisa plānāku, ja biezākus, tad attiecīgi masu var atstāt biezākā kārtā. Kad masa izsmērēta, to kopa ar silikona pamatni liek cepeškrāsnī kaltēties uz +160 grādiem. Tai vajadzētu būt kraukšķīgai, tāpēc gatavošanas laiks ir atkarīgs no krāsns, taču vidēji tās varēt būt 10-15 minūtes.
Pēc cepšanas maizes kraukšķi jāizņem no krāsns un jāļauj tiem atdzist. Kad tie atdzisuši, tos saplēš vai sagriež ar nazi mazāko gabaliņos.
Pagatavotos kraukšķus var ēst gan kā čipšus, gan izmantot kā piedevas desertos.
Kartupeļu/dārzeņu kroketes jeb ko iesākt ar pāri palikušiem vārītiem kartupeļiem
Sastāvdaļas:
- vārīti kartupeļi
- vārītas garšskanes pēc izvēles, piemēram, selerija kāti,
- olas
- eļļa cepšanai
- garšvielas (sāls)
- kviešu milti
- sviests
- siera salāti vai siers un tomāti
- muskatrieksts
Pagatavošana:
No svētkiem pāri palikušos vārītos kartupeļus samīca un sajauc viendabīgā masā ar vārītām garšsaknē, sviestu un miltiem. Masai jābūt salīdzinoši biezai. Ja kartupeļi ir tikko vārīti, tad tā nedaudz jāatdzesē līdz aptuveni 60 grādiem, un pēc tam jāpievieno olas. Olu skaits atkarīgs no masas daudzuma, bet vidēji tās ir divas olas. Tad pievieno sāli, muskatriekstu vai citas garšvielas pēc izvēles, kā arī pēc svētkiem pāri palikušos siera salātus. Ja šādi svētkos uz galda nebija, tad tā vietā var izmantot labi kūstošu sieru un sakapātus tomātus.Visu ar mikseri samiksē viendabīgā masā. Svarīgi ir neizmantot rokas blenderi, jo tas atņems masai tik vajadzīgo gaisīgumu.
No izveidotās masas ar rokām uzveļ aptuveni vienāda izmēra bumbiņas. Lai tās vieglāk veļas, rokas var samitrināt ar ūdeni. Izveidotās bumbiņas cep lielā eļļas daudzumā, kas jau pirms tam ir kārtīgi sakarsēta dziļā pannā vai katlā. Ieteikums: nelikt pilnu pannu ar kartupeļu bumbiņām, bet ievietot pannā vien dažas, piemēram, trīs līdz piecas, atkarībā no pannas lieluma. Bumbiņas eļļa jācep tik ilgi kamēr tās no ārpuses paliek zeltaini brūnas. Cepšanas procesā tiks iegūta no ārpuses kraukšķīga, bet iekšpusē mīksta kartupeļu bumbiņa.
Pēc cepšanas bumbiņas jāuzliek uz papīra salvetes, ļaujot tai sasūkt lieko eļļu. Kad eļļa notecējusi, tās var baudīt kā gardu uzkodu vai piedevu pamatēdienam.
Ja bumbiņas vēlas vēl kraukšķīgākas, tad tās var uztaisīt panējumā un tad karsēt eļļā. Tāpat recepti var modificēt pēc pašu iegribām un vēlmēm, piemēram, masai nepievienojot garšsaknes vai siera salātus, bet gatavojot kroketes tikai no kartupeļu masas.
Elizabetes Valijevas receptes:
“Kišs no tā kas mājās”
Sastāvdaļas
(var pagatavot smilšu mīklu, vai arī izmantot veikalā nopērkamo kārtaino mīklu, loksnes kopā izrullējot un pārklājot pāri cepamajai formai):
smilšu mīklai –
- 300 g miltu
- 200 g auksta sviesta
- 1 ola
- šķipsniņa sāls
- ēdamkarote ūdens
pildījumam –
- 4 olas
- 200 ml saldā krējuma
- dārzeņi pēc izvēles
- gaļa pēc izvēles (salami, sacepta vistas gaļa, piemēram)
- 100 g labi kūstošs siers
- 2 ēdamkarotes grieķu jogurts, sakapāti pētersīļi
Pagatavošana:
Smilšu mīklas sastāvdaļas sajauc kopā un mīca ar rokām līdz izveidojas mīklas bumbiņa. To ieliek bļodiņā/ ietin vaska drāniņā un liek ledusskapī uz stundu. Tikmēr sagatavo pildījumu - visas sastāvdaļas sajauc kopā. Kad mīkla ir atdzesēta, to izrullē apaļā formā, izklāj cepamformā, ar pirkstiem pielīdzinot maliņas. Ar dakšiņu sacaurumo cepamformas vidusdaļu un liek apbrūnināties uz 15 minūtēm. Tālāk mīklas pamatnei pāri lej pildījumu un liek cepties uz 25-30 minūtēm.
Auzu cepumi
Šos cepumus var pagatavot no tā, kas pieejams mājās. Tas ir lielisks veids, kā izmantot sēklas, graudus un riekstus, kas aizmirsti mētājas kādā virtuves skapīša stūrī. Cepumi būs kraukšķīgas no ārpuses un mīkstas no iekšpuses.
Sastāvdaļas:
- 130 g auzu pārslu
- 120 g pilngraudu kviešu miltu
- 60 g izkausēta sviesta
- ½ tējkarotes kanēļa
- 1 liela ola
- 1 sauja mīstu roziņu
- 1 sauja šokolādes čipšu
- 1 ēdamkarote šokolādes čipšu
Pagatavošana:
Samaisām visas sastāvdaļas kopā un ar rokām veidojam bumbiņas. Izmantojot cepampapīra loksnes, tās ar glāzi nospiež, lai veidotos cepumu forma. Cep 10-15 minūtes 180 grādos.
Foto: Publicitātes attēls